Priest/Kutsal Savaşçı ( 2011 )

Evvel zaman içinde vampirler ve rahipler arasındaki güç mücadelesi dünyaya kaos hediye etmiş.
Savaşlar uzun yıllar boyunca devam ederken insanoğlu kendine güvenli şehirler inşa etmiş.Bu esnada insan ırkını koruyan savaşçı rahipler vampirlerin kökünü kazımış.Vampirlerin izine uzun yıllar boyu rastlanmasa da dinsiz diye addedilen insan topluluklarının yaşadığı pek de tekin olmayan kasabanın birinde kısır döngü tekrar hortlayacakmış.

Sinemada son yılların en popüler temalardan biri vampir konulu filmler.Bunun yanında popülerliğini kaybetmiş temalardan biri de din.Kutsal Savaşçı filmi de bu iki konuyu harmanlayarak prim yapmaya çalışmış ancak başarılı kasvetli dokusu ve yeni maceralara gebe yol serüvenine rağmen vasatı aşamamış.Bunun sebeplerinden birincisi film temelinde aldığı mücadelenin geçmişi hakkında yeterli bilgiyi vermemesi.İkincisi ise savaşçı rahibin bir zamanlar en iyi dostu şimdilerde kabusu olan arkadaşının vampirlerin tarafına geçmiş olmasının filmin başından itibaren seyirciye ima edilmesi. (Bu yazdığım da bu nedenle spoiler unsuru barındırmıyor.) Filmin kurgusal anlamda dinamikleri zayıf ve kendilerine bu dinamiği sağlayacak karakterlerin de sıradanlaşması filmi vasat kılmakta.
Sonuç olarak uygulama bakımından pahalı fakat fikir olarak ucuza kaçmış bir vampir konulu film ortaya çıkıyor.Türün sıkı takipçileri tarafından izlenebilirliği olsa da vakti kıymetli olanlar için başka alternatiflere yönelmelerini tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.