Prensesin Uykusu (2010)

.

İyi insanlardan oluşan küçük bir dünyanın prensesi ve onun hayata tekrar gözlerini açmasının bekleyişi…Çağan Irmak’ın son filmi Prensesin Uykusu için söyleyebilecek tek olumsuz kelime bulmak imkansız.
Prenses ile annesi yeni kaçış yerleri olan yeni apartmana taşındıklarında alt komşuları Aziz ile tanışır.Aziz kütüphanede çalışan kendi halinde bir insandır.Ev arkadaşı Neşet ile paylaştıkları küçük dünyaları talihsiz bir olayın sonucunda büyüyecek ve prensesin isteklerini yerine getirme yolunda alışılagelmişliklerin dışında şekillenmeye başlayacaktır.

.

Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği Prensesin Uykusu için yönetmenin şu ana kadar yaptığı en iyi iş demek benim açımdan yanlış olmaz.Onun filmlerinde tamamıyla ağlatmaya yönelik bir tema olmamasına rağmen öyle bir sahne geliyor ki insanın kalbini deşiyor.Bunu özellikle mi seçiyor yada doğru sahnede şartların olgunlaşmasını mı bekliyor bilemiyorum ama bu işi de ayaklara düşürmeden ajitasyon yapmadan kurtarmayı başarıyor.Müthiş bir kurguyu nev-i şahsına münhasır karakterlerle donatan yönetmen her karaktere farklı bir sempatiyle yaklaşmamızı sağlamış.Yada filmin gidişatı bize böyle bir genel misyon edinmemizi de sağlamış olabilir.Öyle ki fahişe karakteri bile filme girdiğinde onu Aziz gibi güleç ve sevecen bir yüzle karşılıyoruz.
Filmin içinde kullanılan görsel efektler ve animasyonlar da filmin bütünlüğünü bozmadan filme ayrı bir renk katmakta.Redd grubu da aynı şekilde…
Aziz karakterini canlandıran Çağlar Çorumlu (ki biz onu Yusuf Güdük olarak tanıdık) inanılmaz başarılı bir oyunculuk çıkartmış.Rolünü adeta üstüne giymiş gibiydi.
Neresinden bakarsanız bakın Prensesin Uykusu filmi son yıllarda izleyeceğiniz en iyi Türk filmlerinden biri.Filmi izledikten sonra filmi tavsiye edecek insanlar arayacaksınız !

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Prensesin Uykusu (2010)

  1. Film aslında sıradan bir Türk hayatını anlatırken birden konusu değişiyor. İzlerken kendinizi alamayacağınız bir film olmuş Prensesin Uykusu.

    Prensesin Uykusunu izlemenizi tavsiye ederim kendinizi alamayacaksınız.

  2. Çağan Irmak ağlatma işini çok iyi biliyor. Ağlatmaya nazaran hemen güldürmesinide çok iyi biliyor.Babam ve Oğlum buna harika bir örnek.
    Çağan Irmaktan izlemeye doyulmayacak bir başyapıt daha. Bilmem fark ettiniz mi ama soundtrackleri cuk diye oturmuş 🙂

  3. sinemada izledim birçok kişi bu filmi sinemada izlediği için pişman bense filmin fazla gişe yapmamıs olmasından dolayı pişmanım çok önemli güzel masalsı bir film .filmin şarkısıda benim için çok önemli ve cok güzel bu arada 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.