Powder Blue/Pudra Mavisi (2009)

.

Sevginin dört ezik bünyede bıraktığı etki,onları hayal bile edemeyecekleri duygularla birdenbire tanıştırmıştır.Kendi dertleriyle yoğrulurken gizli kalmış bir kavşak hepsinin hayatına ayrı bir yön verecektir.

.

Rose,Qwerty,Charlie ve Jack esasında aynı yolun yolcularıdır.Sürekli Düş Sokağı Sakinleri dinleyip kafayı yeme seansları düzenleyen potansiyele sahip bu dört insan kendilerine farklı bir rota çizmeyi yeğlemişlerdir.
Hiç hısmı olmayan Rose küçük oğlunun hastane masrafları için striptiz yapmakta,Qwerty babasının ölümünden sonraki kalan borçları temizlemek için baba mesleği Cenaze Hizmetleri’ni devam ettirmektedir.Jack hapisten yeni çıkmış ve zamanında kirli işlere bulaştığı için ailesi tarafından unutulmuş bu yüzden de eline tutuşturulan bir kağıt parçasındaki adreste karşısına tanıdık bir yüz çıkmasını bekleyecek kadar zavallı bir haldedir.Bu sac ayağın en ilginci ise Charlie’dir.Düğün günü kendisinin sürdüğü arabayla kaza yaparak müstakbel karısının ölümüne sebep olan Papaz Charlie bu vicdan azabıyla yüklü bir miktar karşılığı kendini kalbinden vuracak bir babayiğit aramaktadır.
Herkes kendi şeridinde seyrederken zamanın akışı ve kader herşeyi değiştirecektir.

.

Vietnamlı yönetmen Timothy Linh Bui çektiği filmin bilgilerini kontrol ederken takıldığım ilk nokta garip ismiydi.İnsanın aklına Vietnam Savaşı’nda bir Amerikan askerinin annesine tecavüz etmiş olma olasılığını getiriyor.Timothy’nin bu magazinsel bilgilerinden sonra işine dönersek bende hikayeyi iyi bağlayamamış izlenimi bıraktı.Bir kere hikayenin özgünlüğü açısından sınıfta kaldı benim gözümde.Dramlarda belli konuların üzerinde bu kadar yoğunlaşılması beni çok rahatsız ediyor.”Çaresiz analar striptiz yapar.” yada “Hayırsız baba en az 20 yıl sonra gelir” cümle yapısına uygun temellere oturtulmuş filmlerden çok var.Zaten benim gibi düşünenler filmi izlerken özellikle Charlie’nin hikayesine odaklanacaklar fakat burada da Forest Whitaker’in berbat performansı hevesimizi kursağımızda bırakıyor.Jessica Biel’in Rose karakterinin striptiz sahneleri de hikayesinin yavanlığını örtememiş.Filmin aklımda kalan güzellikleri hoş çekimleri,müzikleri ve Patrick Swayze’ın canlandırdığı ilginç karakter.Ancak hikayenin yetersizliği bu güzellikleri zihnimde eritiyor.Kadroya bakıp aldanmamanızı ve bu filmi es geçmenizi tavsiye ederim.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.