Pineapple Express/Üşütük Kafalar (2008)

.

Her sahnesinde eski aksiyon filmlerine bel altı vuran bir eğlencelik.Judd Apatow yine bit pazarına nur yağdırdı.Bir jenerasyonu kökten sarsmış klişeler ancak bu kadar iyi tersten tasvir edilebilir.

.

Film başladığında insan 10-15 dakika kendinden şüphe ediyor.Ne izliyorum ben diye?Oysa ki her bir sahnesi ayrı bir klişeler parodisi tadında olan film çoktan t.şşağını geçmeye başlamış.Biz durumu ilk sahne bitince idrak ediyoruz tabi.
Dale,bir şirkette borçlarından kaçan insanlara elden belgelerini vermekle yükümlü bir heriftir.Gün boyunca serbest çalışan ve sık sık ot çeken Dale’in yine klasik günlerinden birinde satıcısı Saul ile hoş beş eder,çeker ve yola koyulur.Belge vereceği kişi Saul’un sattığı Pineapple Express adlı otun distribütörü Ted Jones’tur.Ted’in evinin önüne parkettiğinde evde işlenen cinayete şahitlik eden Dale,olay yerinden hızla uzaklaşırken ağzındaki Pineapple Express’i yola atar.Dale’in olayı gördüğünü anlayan Ted Jones onun peşinden gider fakat yakalayamaz.Ama yoldaki ot izmaritini tanır.Bu onun sattığı Pineapple Express’tir.Bu sırada Dale Saul’un yanına topuklar.Bu otu satan sadece Saul olduğu için Ted de adamlarını Saul’un evine gönderir.Ve amansız kovalamaca başlar.

.

Film;Ted Jones’un adamlarının aralarındaki diyaloglar (Duygusal ve bir o kadar da ilgiye muhtaç alıngan katiller.Hele ki siyah olan resimde üstte A Takımı’ndaki zenciyi aratmıyor sertlikte.Onun gaz oranında ama daha hassas ve kırılgan.Saç traşı ve yeleğe gel!),Dale karakterinin balına yaptığı atraksiyonlar sonucu fazla ciddiye alınması,her eski aksiyon filminde olduğu gibi devreye giren Çin mafyası,acımasız uyuşturucu satıcısı ama evde de oğluna laf anlatamayacak kadar pısırık aile babası,Dale’in kız arkadaşıyla yaşadığı sorunlar (Atlatacağız bebeğim bunu da.,Üniversiteye gidince görüşemeyeceğiz.Kolejli atletik delikanlıları görünce girilen kompleksler.) gibi klişeler üzerine inşa edilmiş.Bu sebepten zaman zaman derin bir of çektiren sahneleri de olmuyor değil.Yine de bu kadar bilinen bir konuyu ters çevirip dalga geçmek de kolay değil.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı