Kategoriler
Röportaj

Pers Prensi:Zamanın Kumları 28 Mayıs 2010’da Vizyonda

.

Daha önce burada tanıttığımız filmin vizyon tarihi yaklaştıkça dökümanları da elimize ulaşmaya başlıyor.28 Mayıs 2010’da vizyona girecek filmin Türkiye afişini görmek için buraya veya filmin Türkçe fragmanını izlemek için buraya tıklayınız.Eğer YouTube’a ulaşmakta sıkıntı çekiyorsanız Türkçe fragmanı Facebook grubumuzdan da izleyebilirsiniz.Yazının devamında yapımcı Jerry Bruckheimer ve Prens Destan’ı canlandıran “Donnie Darko” Jake Gyllenhaal ile röportajı bulabilirsiniz.

.

1)Jake Gyllenhaal ile yapılan röportaj;

“Bu film, ‘Pers Prensi’ adlı video oyununun uyarlamasından öte bir şey olacak. Çıkış noktamız bu oyun olsa bile. Son derece eğlenceli olacak ve ayrıca bu harika bir hikaye. Çok ilginç karakterleri barındırıyor ve destansı özellikleri var.”

Oscar ödülü adayı Jake Gyllenhaal son filmi “Pers Prensi: Zamanın Kumları”yla ilgili olarak “Karakterimi Rafael Nadal, Mick Jagger ve Afacan Dennis’in bir karışımı olarak görüyorum.” dedi. “Her şey eğlenmekle ilgili.” diye devam etti. Genç aktör en çok “The Day After Tomorrow,” “Brokeback Mountain” ve “Zodiac” filmleriyle tanınıyor. Karayip Korsanları ve Büyük Hazine gibi gişe rekortmeni filmlerin yapımcısı olan Jerry Bruckheimer ise her zamanki gibi bir çalışma içinde. Pers Prensi, büyük bir macera, bolca komedi, biraz aşk ve bolca şaşırtıcı özel efekt sunuyor. Karayip Korsanları gibi Pers Prensi de son derece büyük bir yapım. 2000 ekip üyesi ve sayısız figüran, Pinewood Stüdyoları ile Fas’taki mekanlar arasında 5 ay süren çekimlerde çalıştı. Gyllenhaal, tarihi değiştirebilecek Zaman Hançeri’nin yanlış ellere düşmesini engellemeye çalışan genç bir prensi canlandırıyor. Sir Ben Kingsley, Alfred Molina gibi tecrübeli aktörler ve sinema dünyasına yeni adım atan Gemma Arterton destekleyici rollerde. Filmin yönetmeni Mike Newell, “Harry Potter ve Ateş Kadehi” filmiyle, gişe başarısına aşina bir isim. Uzun saçlı Gyllenhaal, kostümü içinde olduğu halde Pinewood çekimleri sırasında söyleşi için bize katıldı. Dizine kadar gelen çizmeleri, deri pantolonu, önü açık bir gömlek ve kemerinde iki hançerle son derece yakışıklı ve kahramansı görünüyor.

Soru: Bu filmin sizin için farklı olduğunu söylemek mümkün mü? Bu yüzden mi bu filme katılmaya karar verdiniz?
Cevap: En büyük nedeni, bu tür filmleri seyretmeyi seviyor olmam. Bu yüzden bunlardan birinde oynama fırsatından kendinizi mahrum etmeniz çok zor. Aktörlüğün pek çok farklı yönleri var. Benim gibi fiziksel yönleri ön planda biriyseniz oradan oraya sıçramak, binalardan atlamak, ata binmek, kılıçlarla oynamak ve bolca dövüşmek son derece harika bir şey. Bu çok eğlenceli. Öteki taraftan büyük bir filmde oynayacaksanız, bunu işi bilenlerle yapmalısınız ve bu konuda Jerry Bruckheimer’dan iyisi yok.

Soru: Birkaç sahne seyrettim ve Dastan’ın kanında biraz Indiana Jones’luk var. Amacınız bu muydu?
Cevap: Evet, kesinlikle, aynı zamanda Afacan Dennis ve diğerlerine benzesin istedim. Dastan’ın sorun çıkartan, huysuz kişiliği, sürekli kendisinin haklı olduğunu düşünmesi, alaycılığı ve yüzsüz oluşu hoşuma gidiyor.

Soru: Gerçek insanlara dayalı farklı karakterler canlandırdınız. Peki 6. yüzyıldan hayali bir Pers prensi için çıkış noktası nedir?
Cevap: Öncelikle çok uzun süren araştırmalar olduğunu söyleyebilirim fakat her şey aksan ve sesimi yansıtma çabalarıyla başladı. Bunun gibi bir filmin başarılı olabilmesi için her şeyin büyük düşünülmesi gerekir. Bir ses hocasıyla tanıştım ve bana çok eski metinler getirdi. Los Angeles’ta bir havuzun bir ucunda ben dururdum, diğer ucunda da o ve “Surları aşın askerler! Surları aşın!” gibi şeyler bağırırdım. Tiyatro yapmak gibiydi. Beni biraz daha ateşledi, kendimi biraz daha savaşçı gibi hissetmemi sağladı. Yapılacak çok fiziksel çalışma vardı.

Soru: Bunlara neler dahildi?
Cevap: Altı ay süren idmanlar ve benim açımdan bunların işlevsel olması çok önemliydi. Yaptığım her şey, sette bir şeyleri yapabilmeme yönelikti, estetik bir amacı yoktu. Ağırlık çalışmaya giderken mont giyiyor ve ağır olan zırhın etkisine benzesin diye koşarken fazladan 10 kg taşıyordum. Koşarken, kılıçla koşmaya alışabilmek adına elimde bir şeyler taşıyordum. Sağımın ve solumun dengeli olması için bolca boks da yaptım çünkü Dastan sık sık aynı anda iki kılıç kullanıyor ve her şey simetrik olmalı.

Soru: Zor kısımları bir dublöre yaptırmayı hiç düşünmediniz mi?
Cevap: [güler] Hayır, ben mümkün olduğunca her şeyi kendim yapmak isterim. Dövüş sahnelerinde biraz mükemmeliyetçiyim. Her hamleyi mükemmel yapmak istiyorum ve bundan azını kabul etmiyorum.

Soru: Çok büyük filmlerde rol aldınız ancak Pers Prensi çok ayrı bir boyutta gibi…
Cevap: ‘Vay canına!” diye düşündüm. Provalar sırasında, yapım tasarımcısının planladığı şeylerin resimlerini gördüğümde bile böyle düşündüm. Devam ettikçe aklım almaz oldu. Muhteşem kostümlerden, büyük setlere ve Fas’taki müthiş mekanlara kadar. Ve tüm bunlar sadece ve sadece filmin büyüklüğü ve ölçeğiyle ilgili değil. Kostümlerdeki ve setlerdeki ayrıntılar da önemli. Bir sette köşeyi döndüğünüzde hiç çekim yapmayacağınız bir yere gelebilirsiniz ancak yine de o ayrıntılar oradadır. Örneğin muhteşem oyma işleri ya da güzel çiniler. Mike Newell, köşeyi dönüp çekim yapmaya karar verirse ya da ben köşeyi koşarak dolaşmam gerektiğini düşünürsem, o ayrıntı düşünülmüş ve hazırlanmış oluyor.

Soru: “Pers Prensi” filminin yapımcısı ‘Karayip Korsanları’nın da yapımcısı. Bu filmin aynı şekilde etkileyici olabileceğini düşünüyor musunuz?
Cevap: Bence ‘Karayip Korsanları’ bir eğlence parkı yolculuğunun uyarlaması gibiydi ve bu film ise ‘Pers Prensi’ adlı video oyununun uyarlamasından öte bir şey olacak. Çıkış noktamız bu oyun olsa bile. Son derece eğlenceli olacak ve ayrıca bu harika bir hikaye. Çok ilginç karakterleri barındırıyor ve destansı özellikleri var. Bu filmin sırf çocuklara ya da video oyunu hayranlarına yönelik olduğunu asla söylemedik. Çok geniş kitlelere hitap edeceğini düşündük hep. Şu anda ise hepimiz bu filmi olabildiğince sağlam ve güçlü bir hale getirmeye odaklanmış durumdayız.

.

2)Jerry Bruckheimer ile yapılan röportaj;

Jerry Bruckheimer, günümüz Hollywood’unun en başarılı yapımcısı ve çalışmaları arasında “Karayip Korsanları” üçlemesi ve iki “Büyük Hazine” filmi var. Son yapıtı “Pers Prensi: Zamanın Kumları” ve her zamanki gibi bu filmde de bol macera, komedi ve en gelişmiş özel efektler bizi bekliyor. Yeni film, aynı adı taşıyan popüler video oyunundan ilham alınarak hazırlanmış, Filmde Jake Gyllenhaal, tarihin akışını değiştirebilecek eski ve gizli bir nesne olan Zaman Hançerinin kötülerin eline geçmesini engellemeye çalışan isyankar genç prens Dastan’ı canlandırıyor. Dastan’a bu çabalarında yardımcı olan veya onu engellemeye çalışan karakterleri Sir Ben Kingsley, Alfred Molina canlandırıyor, güzel ve alıngan Prenses Tamina’yı ise sinemaya yeni adım atan Gemma Arterton oynuyor. “Pers Prensi”nin çekimleri Fas’ta birkaç ay boyunca egzotik mekanlarda ve Londra yakınlarında “James Bond” filmlerinin çekildiği Pinewood Studios’un platolarında gerçekleşti. Bay Bruckheimer’la Pinewood’da buluştuk ve gişelerde fırtına gibi esecek son filmi hakkında konuştuk.

Soru: Kendinizin gidip seyretmek isteyebileceğiniz türde filmler yapmaktan hoşlandığınızı söylemiştiniz. “Pers Prensi”nde sizi çeken neydi?
Cevap: Bolca entrika, dram, macera ve aşk dolu harika, heyecan verici bir hikaye. Benim çok sevdiğim “Arabistanlı Lawrence” gibi destansı filmlere gönderme yapıyor.

Soru: Filmin esin kaynağı “Prince of Persia” video oyunuydu. Bu oyunu hiç oynadınız mı?
Cevap: Evet, oynadım. Pek büyük bir video oyunu tutkunu değilim fakat bunun neden bu kadar popular olduğunu anlayabiliyorum. Farklı bir zaman diliminde egzotik, orijinal bir dünyada geçiyor ve oyunun cazibesi burada. Oyunda farklı hedeflere ulaştıkça bir sonraki seviyeye çıkmak istiyorsunuz.
Soru: Jake Gyllenhaal ilk kez büyük bir aksiyon filminde baş rol oynuyor. Prens’I oynayacak doğru aktörü bulmak sizin için ne kadar zor oldu ve Jake’I doğru tercih kılan etkenler neydi?
Cevap: Oyuncu seçimi son derece önemli. Filminizi batırabilir de, çıkarabilir de. Bu yüzden bu konuya çok kafa yorarsınız. Fakat ben hep Jake’le çalışmak istiyordum. O müthiş bir aktör, çok yakışıklı ve atletik. Prensi oynaması için onu mükemmel kılan şey ondaki yoğunluk ve mizahın kombinasyonu. Jake ayrıca çok çalışkan. Bu rol için gerekli fiziksel forma ulaşmak için aylarca çalıştı. Ayrıca kılıç dövüşü ve binicilik konusunda da çok iyi hazırlanması gerekti. Onun açısından muazzam bir eğitim dönemi oldu.

Soru:Peki ya Gemma Arterton, Jake ile baş rolü paylaşan genç aktris? Keira Knightly, Karayip Korsanları’nın ardından hemen büyük bir yıldız oldu. Gemma’da da aynı potansiyel var mı?
Cevap:Kesinlikle. Bir dönem filmi için oyuncu belirlemek zordur. Bazı insanlar çok modern görünümlüdür ve asırlar önce geçen bir hikayeye uymazlar. Ancak bizim oyuncu seçme ekibi Gemma’yı getirdi, okuma provası yaptık ve prova çekimi yaptık. Beyazperdede büyüleyiciydi. O çok özel biri.

Soru: Mike Newelll gibi bir yönetmenle çalışmak nasıl?
Cevap: Mike Newell muhteşem. Bu kadar büyük bir filmi yönetmek için belli başlı yönetmenler gerekir ve o “Harry Potter ve Ateş Kadehi” filmini başarıyla yönetmişti ve ayrıca son derece dayanıklı biri. Ayrıca böyle bir filmi kotarabilmek için çok uzak görüşlü olmalısınız. Bu, kameralı bir odadaki iki aktörün olduğu bir film değil. Hareketli çok şey var.

Soru: Dediğiniz gibi, Pers Prensi çok büyük bir film. Onlarca farklı mekan, büyük setler ve binlerce figüran falan var. Karayip Korsanları’yla kıyaslandığında ne kadar büyük?
Cevap: Karayip Korsanları’yla doğrudan bir karşılaştırma yapmak zor çünkü o filmlerde birkaç adada ve suyun üzerinde çalışıyorduk ve bu her zaman zordur. Buna karşın Pers Prensi için sadece iki ülkeye gittik, Fas ve İngiltere’ye. Yani Fas’ta zaman zaman 50 dereceyi bulan sıcaklıkların getirdiği fiziksel zorluğun dışında pek de zor değildi.

Soru: Daha serin bir yerde çekim yapmayı düşünmediniz mi?
Cevap: O benzerliği, o mekanda bulunmanın sunduğu gerçekliği istiyorsunuz ve Fas’ta gerçekten çok güzel mekanlar var. Ayrıca Londra yada Los Angeles’ta bulamayacağımız harika Faslı figüranlar vardı. Orada çok sayıda film çekildiği için pek çok yetenekli teknik eleman da var.

Soru: Filmlerinizi belli bir seyirci kitlesi için mi çekiyorsunuz acaba? Pers Prensi kimler içindi sizce?
Cevap: Dilerim herkes içindir. Dediğim gibi çok farklı unsurlar içeriyor; macera, komedi, aşk, dram ve çok iyi bir oyuncu kadrosu. Bence eğlenmek isteyen, günlük hayatlarından birkaç saatliğine kopmayı amaçlayan herkes “Pers Prensi”nin bunu onlara sunduğunu görecek.

IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Pers Prensi:Zamanın Kumları 28 Mayıs 2010’da Vizyonda” için 0 yanıt

film gerçekten çok güzel olacağa benziyor keşke farah da olsaydı ama onun yerine prenses varmış neyse sağlık olsun 4 gözle bekliyorum

Bu filmde Dahaka karakterinden söz edilmiş fakat oyunundaki görünümü açısından filmdeki hiç bir karaktere benzetemedim.Acaba dahaka sadece laf içerisinde geçen bir isimmi,Yoksa filmin içerisinde karşımıza çıkacakmı? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir