Perfume: The Story of a Murderer/Koku: Bir Katilin Hikayesi (2006)

.

Çıktığı yılın en çok izlenen filmlerinden olan Koku filmi koku üzerine doğuştan gelen yeteneği olan Jean-Baptiste Grenouille’ın kokuları tanımayla başlayan ancak kokularla beraber kendisini ve dünyayı tanımaya başladıkça başkalaşım geçiren hikayesini anlatıyor.
Devrin yaşama şartları ve Paris’in demografik yönünü kaldıramamasından dolayı ortalığı adeta bok götürmektedir.Bu pislik dolu dünyaya yeni bir bebek bahşeden annenin bu duruma bizim kadar sevecen bakmaması sebebiyle Jean-Baptiste Grenouille 13 yaşına kadar yetimhanede hayatta kalmaya çalıştı.Bu yaşına kadar her kokuyu tanımaya ve beynine kazımaya başladı.Ama genç adamın kaderini değiştiren tabakhanede çalışırken yaptığı sevkiyat sırasında parfümeri sahibi Giuseppe Baldini’ydi.Grenouille doğuştan bir parfümcüydü.Kokuları iyi tanıyor ve iyi harmanlıyordu.İşleri durgun olan Baldini’nin dükkanına rahmet yağdı ve bu rahmetin bedelini Baldini Grenouille’e kokuları saklamak ve kokuları ortaya çıkarma tekniğini öğreterek ödemiş oldu.
Baldini karşılıklı çıkar ilişkisine dayanan bu yardımlaşmasının bir seri katilin ortaya çıkmasına yardımcı olacağından bihaberdi.Grenouille Baldini’den sonra yepyeni kokular bulacağı Grasse’ye doğru çıktığı yolculuk hem kendisiyle yüzleşmesi ve ne istediğini bilmesi yolunda önemliydi.Grasse’ye girdiğinde kentin ve tüm Fransa’nın çehresini değiştirecek olaylar zincirleri de başlamış oldu.

.

Run Lola Run,The International gibi uluslararası üne sahip filmlerin yönetmeni Tom Tykwer’ın başyapıtı Koku filmi ağır ağır ilerlerken seyirciye her bir sahnesini ayrıca hazmettiriyor.Dış ses kullanımıyla beraber hikayedeki merak unsurunu da artıran yönetmenin ana karakter Grenouille’in yanından ayrıldığı yan karakterlere de ceza kesmesine anlam veremesem de Tarantinovari bir hamle olarak görüldüğünde hoş bir enstantane olduğunu söyleyebilirim.
Temeli gerilim olmasına rağmen dönem filmi özelliklerini de kusursuz olarak işleyen yönetmen film boyunca yarattığı kasvetli havayı finale doğru bozarak filme duyulan saygınlığın ana sebebini oluşturuyor.Binlerce insanın seviştiği sahne eminim ki sinema tarihinin unutulmaz sahnelerinin arasında yer alacaktır.Anlatmanın yetersiz kalacağı koku filmini izlemenizi ve kimseye anlatmadan izletmenizi tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Perfume: The Story of a Murderer/Koku: Bir Katilin Hikayesi (2006)

  1. Bu film sanırsam izlenmesi gereken 100 filmin içinde korku gerilim türünü sevmesenide izlemeniz gerek çünkü inanın bana böyle b
    bir film yok yapılmadı varsa söyleyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.