Kategoriler
Film Yorumları

Percy Jackson & The Olympians:The Lightning Thief/Percy Jackson & Olimposlular:Şimşek Hırsızı (2010)

.

Olympos’un tanrı ve tanrçaları yüzyıllar boyu insanlar arasında dolaşıp insanlardan olma çocuklarının yeryüzünde nam salmasını sağlamışlardır. Herkul ve Achilles bu yarı tanrı kanına sahip kahramanlardan en bilinenleridir.Şimşek Hırsızı filmi de işte bu Demigod yani yarı tanrı fikrinden yola çıkılarak kaleme alınmış ve çağımızın öğeleriyle süslenerek izleyicinin beğenisine sunulmuş fantastik bir film.
Percy Jackson lise çağlarında, anne ve üvey babasıyla yaşamakta olan sıradan bir gençtir. Gerçek babasıyla hiç tanışmamıştır. Üvey babasının annesine yaptığı mumameleyi tasvip etmemesi bir yana okulda da çok sosyal bir çocuk olduğu söylenemez.

.

Diğer yandan, tarih günümüz tarihini göstermiş olmasına rağmen Zeus ve diğer antik çağ tanrıları hala insanlar dünyasındaki varlıklarını devam ettirmektedirler.İktidar için savaşmayı herşeyden çok seven tanrılar arasında dengeler, Zeus’un en güçlü şimşeğinin çalınması ile bozulur. Zeus şimşeğini çalanın Poseidon’un son demigod (yarıtanrı) oğlu, Percy Jackson olduğuna inanmaktadır. Poseidon’u huzuna çağırır ve şimşeğinin kendisine iade edilmemesi halinde bir savaş başlatacağını bildirir.
Bu durum yıllarca normal bir hayat süren Percy için tam bir dönüm noktası olacaktır. Percy bir anda kendini mitolojik yaratıklardan kaçarken bulur. Kendisinin Poseidon’un oğlu olduğunu ve en yakın arkadaşının aslında kendisini korumakla görevlendirilmiş bi Satyr olduğunu öğrenir. Daha bu durumun şaşkınlığını üzerinden atamadan tanrılar arasında gerçekleşecek savaşı durdurma görevi için kolları sıvamak zorunda kalacaktır. Artık babası gibi suyun gücünü kullanarak düşmanlarına karşı kendini savunabilecektir fakat hiç birşey göründüğü kadar kolay olmayacaktır.

.

Filmde, Kill Bill ve Pulp Fiction filmlerinden hatırlayacağınız Uma Thurman’ı Medusa rolünde izliyoruz. Bu rolün ona yakıştığını söylemeden edemeyeceğim.Pierce Brosnan’ı da sentor kılığında görmek filmin şaşırtan ayrıntılarından bir diğeri. Zeus rolünde Sean Bean’i izleyeceğiniz filmde Poseidon rolünü ise Kevin McKidd üstleniyor.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“Percy Jackson & The Olympians:The Lightning Thief/Percy Jackson & Olimposlular:Şimşek Hırsızı (2010)” için 0 yanıt

Eğlenceli gibi görünüyor. Özellikle mitoloji sever biri olarak, çağımıza uyarlanmış bir mitoloji nasıl olur merak etmiyor değilim. Ben bunu göz atılacaklar listesine bir ekleyeyim en iyisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir