Peacock (2010)

.

Çoklu Kişilik Bozukluğu (Multiple Personality Disorder) sinemanın sevdiği konulardan birisidir. Öyle ki sadece sinemanın değil, izleyicinin de rağbet göstererek, sıkılmak bilmediği bir konudur kendisi.
Fight Club, The Identity, Secret Window, High Tension gibi filmlerin malzeme edindiği konu Türk Sineması’nda da Beyza’nın Kadınları filmine konu olmuştu.

.

Bu konu etrafında yazılan senaryolar her ne kadar birbirine büyük benzerlik gösterse de, tek bedende yaşayan iki veya daha fazla kişilik seyirciye her daim cazip geldiğinden bu tür filmler genel olarak seyircisiz kalmıyor. Ancak ilk defa Peacock gibi bir filmde bu konunun alışılmışın biraz daha dışında ele alındığına şahit oldum. Genelde konuyu ele alan filmlerin gerilime odaklandığı düşünülürse, Peacock diğerlerinden bu nokta da ayrılıyor. Filmin tamamen gerilimden payını almamış bir yapıt olduğunu söylemem saçma olur ama filmdeki gerilim diğerlerinde olduğu gibi karakter üzerinden yansıtılmıyor, söz konusu gerilim daha çok karakterin yaşadığı ortam ve insanların saklanan gerçekleri öğrenip öğrenmeyeceği üzerine. Hatta zaman zaman gerilimden daha baskın bir karakter dramı sözkonusu.

.

Tek vücuttaki iki karakterin tutuştuğu savaşı mükemmel performansıyla aksettiren Cillian Murphy’ye eşlik eden Ellen Page de harikalar yaratıyor. Oyunculukların genelinin çok güçlü olduğu filmde kötü anlamda göze batan pek bir detay yok. Filmin geçtiği ortam ise öyle bir düzenlenmiş ki, hangi zaman dilimine ait olduğunu izlerken pek çözemiyorsunuz. Özellikle mekanların dekoru, ana karakterin ağır psikolojik travmalarına mükemmel bir uyum içerisinde oluşturulmuş. Olay örgüsü ise bu tip filmlerden alışık oldğumuz bir karmaşıklıktan uzak bir şekilde oluşturularak, basit, sade ama etkili bir kurguya olanak sağlamış.
Halihazırda seyircinin zaten ilgisini çekecek bir konuyu işliyor olmasına rağmen, üzerine düşünülmüş ve değişik açılar yakalamış bir film ortaya çıkaran senarist-yönetmen Michael Lander’i tebrik etmek lazım.


IMDB Sayfası
Fragman

0 Replies to “Peacock (2010)

  1. Peacock Filmi IMDB puanı baya yuksek ayrıca fragmanınıda çok beğendim Filmini mutlaka izlicem
    bu tür filmleri çok sevıyom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.