Paul (2011)

.

Hot Fuzz’un müthiş ikilisi Simon Pegg ve Nick Frost’un yanına Amerika’da komedinin hakkını verebilen biri olan Greg Mottola gelince ortaya temiz bir işin çıkması gayet olağan gözüküyor.
Clive ve Graeme İngiltere’den Comic Con fuarına gelen iki İngiliz çizgi romancıdır.Fuar sonrası bir karavan kiralayıp Amerika’daki bütün bilimkurgu filmlerine,romanlarına konu olmuş mekanları gezen ikili çoğu filme konu olmuş hatta bazı filmlerin fikir babalığı yapan Paul ile karşılaşırlar.Paul 1.50 boylarında,tıknaz,iri gözlü,koca kafalı…Yiğit Özgür’ün erotik hikayesindeki gibi konumuz Paul’un fiziksel görünümü değil demek isterdim.Aslında filmin afişinde bir uzaylı görünce mutlaka filmde uzaylı göreceğimizi biliyoruz fakat şu ana kadar kaçımız içinde bir uzaylının başrol oynadığı bir yol-komedisi izledi ki ?Evet bu bir uzaylı-yol filmi ve şu ana kadar da türünün tek örneği.Güzel hikayelendirilmesinin yanı sıra yol filmlerinin hakkını veren macera ve komedi unsurlarıyla da seyirciyi içine çekmeyi başarıyor.

.

Espriler bolca belden aşağı ancak Cem Yılmaz’dan nefret etmiyorsanız Paul filminin mizahı da sizi rahatsız etmeyecektir.Tüm o ağır küfürler Paul’un hikayesi ve saf iki İngiliz’in etrafında o kadar kolay eriyor ki film bittiğinde biraz Babam ve Oğlum duygusallığı ile biraz Cem Yılmaz gösterisi sonrası oluşan aptal yüz ifadesi arasında tıkılıp kalıyorsunuz.
Farklı ve sağlam metni her klişe filmde bulabileceğiniz göndermelerden birer seçkiyle derlenince ortaya tadından yenmeyecek bir komedi filmi çıkmış.Uzaylı Paul’un hikayeye kattığı değeri bir kenara bıraksak bile ortada çok kafa patlatılmış bir komedi senaryosu var ve bu izleyicilerin pek gördüğü bir şey değil.Komedi filmlerindeki sığlıklardan komedi izlemeyi bırakan bünyeler için panzehir niteliğinde bir film.Komedi filmi seven bünyelere bir doz tavsiye edilir.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Paul (2011)

  1. bu filmi izlemedim ama tavsiyenize uyup izlemeyi planlıyorum ”Babam ve Oğlum duygusallığı ile biraz Cem Yılmaz gösterisi sonrası oluşan aptal yüz ifadesi arasında tıkılıp kalıyorsunu” bu yorumunuza bayıldım doğrusu merak uyandırdı film bende 🙂

  2. filmi izlerken klasik hollywood ucuzlugunda bir film beklerken güzel naif bir yol filmiyle karşı karşıya kaldım. eğlenceli izlenebilir bir film.

  3. Simon Pegg ve Nick Frost varsa zaten bir filmde gülmekten karnınızın ağrıması normal arkadaşlar 🙂 İzleyin ve görün derim filmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı