Onur Ünlü’nün Son Filmi:Beş Şehir

.

Polis,Çocuk ve Güneşin Oğlu filmlerinin yazarı ve yönetmeni Onur Ünlü 46.Altın Portakal’da “En İyi Senaryo” ödülünü alan filmi Beş Şehir filmi ile 9 Nisan’da görücüye çıkıyor.
Yönetmenliği altında ortaya koyduğu işlerde her ne kadar müthiş bir performans çizmese de farklılığını hissettiren şair-yönetmen-yazar Onur Ünlü’ye itiraf etmeliyim ki ayrı bir sempati duyuyorum.Onlarca Türk filmi gelip geçiyor sinemalardan ancak hiçbiri Onur Ünlü’nün filmleri gibi sivrilemiyor.Polis’teki ve Güneşin Oğlu’nda o kadar güzel replikler var ki şiire karşı nört olan ben bu adamın “Ah Muhsin Ünlü” tarafını da merak etmeye başladım.
Onur Ünlü bundan önceki projeleriyle artık izleyiciyle tokalaşma faslını geçtiğini düşünüyorum.Bu anlamda Beş Şehir filmi ile ilgili beklentilerim hayli yüksek.Ancak sinopsisi okuduğumda biraz üzüldüm diyebilirim.
Sinemada çok fazla kesişme hikayeleri üzerine film yapıldığı için olabilir bilmiyorum ama yine de merakla bekleyeceğime kuşku yok.

.

Aydın, mecburi hizmetini tamamlayıp İstanbul’a tayin olmuş bir polis memurudur. Henüz yeni yerleştiği şehre alışmaya çalışırken, Beyoğlu’ndaki bir şekerci dükkanında çalışan Mehtap’a gönlünü kaptırıverir. Fakat ne yapsa onun dikkatini çekemez. Tıpkı, oyuncak trenler satarak yaşamaya çalışan eski hukuk öğrencisi Şevket’in, aynı şekerci dükkanında part‐time çalışan Dilek’in dikkatini çekemediği gibi…
Dilek ise boğuştuğu bir belayla baş edemeyince, memleketine, Eskişehir’e döner. Fakat burada, babası Tevfik Öğretmen’in sebep olduğu öyle büyük bir aile buhranıyla karşılaşır ki, bir an önce ölmenin en iyisi olduğunu düşünmeye başlar.
Tam bugünlerde Dilek’in karşısına, İstanbul’da tutunamayıp memleketine dönen Aydın çıkar ve kontrolsüz arzusunu Dilek’e yöneltir.

Haluk Bilginer:“Daha çok film çekecek ve hepsinde de ben oynamak istiyorum.”
Ben:“Daha çok film çekecek ve hepsinde figüran olmak istiyorum.”

Not:Manşetteki kedi resmini tırstığım için koydum.Hayvan figürlerinin sinemada deforme edilmiş halleri beni hep korkutmuştur.Filmde ne kadar korkacağım çok merak ediyorum.

Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.