Only Lovers Left Alive | Sadece Aşıklar Hayatta Kalır | 2013

sadece aşıklar hayatta kalır filmi

Geride bıraktığımız son 10 yıl vampir edebiyatı ve vampir temalı filmlerle dolu dolu geçerken usta yönetmen Jim Jarmusch bu alt türe beklenmedik bir şekilde yaklaşıyor.

Yaklaşık 600 yıldır dünyanın dört bir yanında yaşamış Adam şimdilerde Detroit’te inzivaya çekilmiş, müziğiyle uğraşmakta olan bir vampirdir. Dışarıdaki yaşamdan kendini iyice soyutlayan ve iyice depresif bir ruh haline bürünen Adam yaklaşık 200 yıldır da Eve ile birliktedir. Ancak ilişkilerinin dinamiklerini oldukça değişik tutan bu aşıklar bir arada yaşamamaktadır. Eve Fas’ta kendini daha sosyal bir yaşantının içine sokarken Adam ile görüşmeleri de uzaktan ilişki yürüten iki genç aşıktan farklı değildir. Eve’in uzakta olduğu her yeni gün Adam’ın kabuğuna daha çok çekilmesine neden olur ve Eve Fas’taki yaşantısını kısa süreliğine bırakarak Adam’ın yanına gider. İlişkilerini rayına koyan vampir çiftimizin düzeni Eve’in kardeşi Ava’nın gelmesiyle bozulacaktır.

Vampir filmleri genelde beraberinde yoğun kan, şiddet ve istismarı da beraberinde getirir ancak Jarmusch’un vampir karakterleri geçen yıllar içerisinde medeniyetleşmenin de getirisiyle ihtiyaçlarını kan bankalarından rüşvetle alıyorlar. İnsanları öldürmeden geliştirdikleri bu yol aynı zamanda onları bir kan gurmesine de dönüştürüyor. Öyle ki 0RH, birinci sınıf mal gibi kavramlar yaşamak için ihtiyaçları oldukları şeye bile fazladan anlam yüklüyorlar. Saldırgan veya dışarıya agresif tutumlarını dizginlemiş bu karakterlerle alışılagelmiş vampir filmlerinin dışında bir şey izleyeceksiniz.

Karakterlerin içgüdüsel ihtiyaçlarını bu şekilde dizginlemesi onların aynı zamanda dünyevi zevklerle de haşır neşir olmasına neden oluyor. Adam çok iyi bir bestekar hatta filmde dünyada meşhur olmuş çoğu anonim şarkının kendine ait olduğu iddia ediliyor. Bir gün yine Franz Schubert’leyiz minvalindeki repliklerden bunu anlayabiliyoruz.

Eve ise yeni yerler ve yeni kültürleri keşfetmeyi seven bir seyyah görünümünde…

sadece aşıklar hayatta kalır filmi

Yaradılışlarının getirilerini reddeden bu vampirlerin naif yaşamı bu tür filmlerin meraklılarını hayal kırıklığına uğratabilir ancak filmin ana karakterleri gibi farklı şeyleri keşfetmeyi seven bir yapınız varsa filmin ilginizi çekebileceğini söyleyebilirim.

Özellikle film boyunca sürekli bize deklare edilen tutumların filmin sonuna doğru bozulmasını görmek de insana garip bir haz veriyor. Bu anlamda yönetmenin karakter özdeşleştirmesini başarılı bir şekilde yaptığını söyleyebiliriz zira insanın kendi türünden bir insanın ölümünden haz duymaması gerekiyor. Yani sosyal deney tadında bir final sizleri bekliyor.

Yönetmen her zamanki gibi kendine has çekim açıları, müzik seçimleri ve mekan tercihleriyle filme imzasını atıyor. Bize de başrollerinde Tilda Swinton ve Tom Hiddleston’un olduğu filmi izlemek kalıyor.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

1 Yorum “Only Lovers Left Alive | Sadece Aşıklar Hayatta Kalır | 2013

  1. hiç aşık olmamış olmama ragmen bu filimde gerçekten cok duygulandım ve başarılı buldum o duyguyu yaşamak tatmak istiyorum umarım en kısa sürede bende aşık olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı