Kategoriler
Film Yorumları

One Day/Bir Gün (2011)

.

İki arkadaş , iki sırdaş ve aynı zamanda iki aşık … Hangi rol daha zor olabilir ?
Emma ve Dexter okulda geçen onca sene birbirlerini yakından tanıma fırsatı bulamaz ve bu durumu mezuniyet ertesinde değiştirmeyi planlarlar. Ancak mutlu başlayan gece küçük huzursuzluklarla başka türlü şekil alır ve ikili arasındaki duygular filizlenemez. Emma ve Dexter bu durumu çok da problem etmez. İyi anlaşmaktadırlar , birbirlerinin sorunları halletmektedirler. Can yoldaşı gibi olmuşlardır ancak aradan yıllar geçse de , farklı yaşanmışlıklar hayatı şekillendirse de Emma ve Dexter için o gece hep bir ukte kalacaktır. Tabii ki harekete geçinceye kadar…

.

Esasında tercihleri , doğru zamanlamayı ve gerçek aşkı oldukça iyi betimleyen film aynı gayreti kurguda da gösterseymiş başarılı sayılabilirmiş. Filmde Emma ve Dexter ile alakalı o kadar çok flashback var ki yaşanmışlıklar ile hayaller karman çorman oluyor. Öyle ki “Emma ile Dexter kavuştu” diyebileceğimiz zaman bile seyirciyi paranoyaya düşürebiliyor. Bu hengamenin haricinde filmde berbat bir yaşlandırma tekniği uygulanmış. Abartı olmadığını bilsem ” Flash TV’nin yaşlandırma tekniği” ile aşık atacağını söyleyeceğim ama… Dilim varmıyor.

Sözün özü film , Jim Sturgess ve Anne Hathaway gibi genç neslin başarılı oyuncularına rağmen romantik filmler skalasında oldukça aşağıda kalıyor.

Film hakkındaki yüzeysel çıkarım: ” Kızdan arkadaş olmaz. “

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir