Old Dogs/İki Babalık (2009)

.

İş ortakları olan Dan ile Charlie aynı zamanda çok eski dostturlar. Dan biraz yaşlıdır ve çeşitli sağlık problemleri vardır. Charlie ise Dan’e oranla daha gençtir ve ortam adamıdır. Karı kız peşinde koşar, gününü gün eder.
Charlie, iyi bir örnek olduğunu düşündüğü için Dan ile başından geçen bir olayı, ortaklaşa iş yapacakları kişilere anlatıp durmaktadır. Hikayeye göre Charlie, yedi yıl kadar önce eşinden boşanan ve duygusal anlamda çöküntü yaşayan Dan’i Miami’ye götürür, destek olmak amacıyla. Bol içkili ortamlar, bangır bangır müzik, eğlence, yarı çıplak kızlar derken Dan, gözüne kestirdiği Vicki ile birlikte olur. Ertesi gün onunla evlenir. Öbür gün de zaten boşandığı için Miami’ye geldiğini ve evliliğin ne kadar meşakkatli bir şey olduğunu hatırlayarak Vicki’den boşanır… Charli, 7 yıl önce yaşadıkları bu olayı “Zararın neresinden dönülse kardır” lafına güzel bir örnek olduğu için toplantılarda anlatmaktadır.

.

Asyalı iş adamlarıyla önemli bir ortaklığın eşinde olan Dan ile Charlie heyecanlı günler geçirmektedir. Bu günlerden birisinde Dan’e Vicki’den mesaj gelir. Vicki, gönderdiği mesada birkaç gün içerisinde Dan’i görmesi gerektiğini belirtmiştir. Dan şaşkındır çünkü yedi yıldan beri haberleşmemişlerdir. Buluştukları gün Vicki bombayı patlatır: Yaşadıkları üç günlük macera sırasında Vicki hamile kalmıştır ve boşandıkları için Dan’e bir şey söylememiştir. Geçen yedi yıllık zaman zarfında da çocuklarını tek başına büyütmüştür. Şimdi Dan’den tek istediği çocuklarına iki haftalığına babalık etmesidir. Çünkü kendisi aktivist bir eylem sonrası iki haftalığına hapis cezasına çarptırılmıştır. Çocuklarını bırakacak başka bir yakını da yoktur. Vicki ile tekrardan birlikte olma hayalleri kuran Dan için önemli bir fırsattır bu.

.

Wild Hogs ile gayet eğlenceli bir seyirlik sunan Walt Becker burada vitesi geriye atmışa  benziyor. The Family Man gibi başarılı bir senaryoya imza atmış olan David Diamond ile David Weissman ikilisinin senaryosu, neresinden tutarsanız tutun bir şeye benzemiyor. Zaten işi yüzünden çocuklarına vakit ayıramayan baba figürü olmasa Hollywood’lu senaristler ne yaparlardı bilmiyorum. “Sevelim, sevilelim”, “İyilik yapalım, iyilik bulalım”, “Aile iyidir, sahip çıkalım” gibi özellikle aile filmlerine (ve de animasyonlara) has klasik temalar burada da mevcut. Robin Williams, John Travolta, Kelly Preston, Seth Green, Matt Dillon gibi yıldız oyuncular bir nebze olsun filmi izlenilebilir kılıyorlar. 2008 yılında kaybettiğimiz Bernic Mac’in de kısa bir rolü vardı. Gördük, gönlümüz hoş oldu… Old Dogs, 9 Nisan’da Türkiye’de vizyona girecek. Meraklısına duyurulur.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

0 Replies to “Old Dogs/İki Babalık (2009)

  1. Ben bitirememiştim bu filmi. İlk 20 dakika zor dayandım. Hakikaten söylediğin gibi Wild Hogs’tan sonra çok kötü bir film olmuş. Tavsiye etmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.