Okuribito/Gidişler (2008)

.

Bazen hayatı daha iyi anlayabilmek ve gerçeklerle yüzleşebilmek için birşeyleri kaybetmek gerekir.Kaybedilenler sizi yeni bir yolculuğa çıkaracak ve geçmişle olan hesabınızı görmenize yardımcı olacaktır.

.

Daigo anaokulundan beri çello çalmaktadır ve hayattaki tek hayali bir orkestrada çello çalmaktır.Sonunda bu hayali gerçek olur fakat seyirci azlığından dolayı orkestranın sahibi orkestrayı dağıtmak zorunda kalır.Daigo aynı anda hem işsiz hem de en büyük hayalinden mahrum kalır.Ayrıca yeni aldığı harika çellosunun da borcu bitmemiştir.
Aniden gelişen bu olaylar Daigo’yu radikal kararlar almaya itmiştir ve Tokyo’dan memleketi Yamagata’ya taşınma kararı almıştır.Karısını oluruyla beraber Kobayashi ailesi Yamagata’ya taşınır.Daigo’nun annesinden kalma kafeyi ev niyetine kullanmaya başlarlar ve Daigo da kendine iş aramaya başlar.Gazetede gördüğü “seyahatlere yardım eden bir iş” ilanına başvuran Daigo “ölü hizmetleri” işi yapacağının farkında değildir.Başta biraz düşünse de yüksek ücret ve işsizlik derdi yüzünden işi alır.
Daigo başta biraz zorluk çekse de zamanla alışır ve bu işi hayatının gayesi gibi görecektir.

.

Bu senenin “En İyi Yabancı Film” Oscar’ını alan Gidişler bunu fazlasıyla haketmiş gibi görünüyor.Japon geleneğini ve hayatı farklı bir bakış açısıyla irdeleyen film aynı zamanda hayaller ve istekleri felsefik bir dille eleştiriyor.Daigo karakterinin geçmişe dair döndüğü her küçük anısının içinde sevmediği babasının bulunması bazen filme Babam ve Oğlum tadı da veriyor.Müthiş müzikleri de cabası.Her yönüyle izlemeye değer bir film olan Gidişler’i mutlaka izleyin.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Okuribito/Gidişler (2008)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı