Kategoriler
Film Yorumları

O… Çocukları (2008)

.

Mehtap Anne(Demet Akbağ) fahişelik yapan,kadınların çocuklarına bakan eski bir fahişedir. Ağzı bozuktur, sert bir mizaca sahip olsa da herkesin iyiliğini isteyen güvenilir birisidir. Saffet(Sarp Apak)’te çocukluğunu bu evde geçirmiş, “Vefa”yı İstanbul’da bir semt ismi zannetmeyen, büyüdüğü evi ve Mehtap Anne’yi sürekli ziyaret edip eksik gedik var mı diye kontrol eden genç bir erkektir.

.

Meryem(Sezin Akbaşoğulları) ve abisi 12 Eylül 1980 ihtilali sonrası siyasi suçlu olarak aranmaktadırlar. Meryem’in abisinin yakın arkadaşı olan Saffet, Meryem ile kızı Hazan’ı alarak güvenebileceği tek yer olan Mehtap Anne’nin yanına getirir. Siyasi suçlu olarak aranan Meryem çareyi mülteci olarak İtalya’ya kaçmakta bulur. Fakat bunun için kızını geride bırakması gerekmektedir.

Zor da olsa kızını geride bırakarak İtalya’ya kaçan Meryem orada konsoloslukta çalışmakta olan Dona(Özgü Namal)’ya durumu açıklar. Dona ve konsolosluk çalışanları illegal yöntemlerle Meryem’e kıznı kavuşturmak için ellerinden gelen yardımı yapmaya hazırdırlar. Bunun için yarı Türk yarı İtalyan olan Dona’yı Türkiye’ye gönderirler. Dona burada Meryem’in kızı Hazan’a gümrükten geçmeye yetecek kadar İtalyanca öğretecektir.

.

Özgü Namal en kadınsı rolünde. Gerçekten çok seksi. Avrupa Yakası dizisiyle geniş kitlelerce tanınan Sarp Apak gayet iyi. Demet Akbağ’a lafımız dahi olamaz zaten. Çarpılırız valla. Filmin en iyi yanı da oyunculukları zaten. Ve kimi sahnelerde diyaloglar çok iyi. On ikiden vurup kaçarken yüzünüzün bir kenarına tebessüm bırakıyor. Beynelmilel’in senaristi ve yönetmenlerinden birisi (diğeri Muharrem Gülmez) olan Sırrı Süreyya Önder’in senaristi olduğu bu film 12 Eylül lafını da duyunca Beynelmilel’in hamurunda bir şeyler bekleyenleri hayal kırıklığına uğratıyor (bkz:ddarko). Fakat beklemeyenlere de fazlasını vaad etmiyor. Komedi yönü ağırlıkta olan bu dram insan üzerinde herhangi bir etkileyicilik bırakmıyor. Hele “töre cinayeti” sahnesi… İsteseler bile daha kötüsünü çekemezlerdi herhalde.
Sadece güldüğünüz yanınıza kar kalır. O da sabun köpüğünden farksızdır…


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

“O… Çocukları (2008)” için 0 yanıt

başlangıçta filmin ismi ve konusunu okudugunuz zaman komik gelebilir hatta ve hatta ben filmin ortasından başlamıştım izlemeye bu nasıl bir film dir diye ön yargı besliyordum ancak sonradan filmin ana konusunu iyi anlamak lazımmıs dedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir