O Brother Where Art Thou?/Nerdesin Be Birader ? (2000)

.

Bir plana dahil oluyorsanız bilmeniz gereken ilk şey:”Planlarınızı başkalarının planları üzerine kurmayın.”

.

Missisippi’deki taş ocağından üç adam firar eder.Kaçakların hedefi gömülü bir hazinedir.Üç kafadar hem hazineyi aramakta,hem kanundan kaçmakta ve bir yandan da farkında olmadan müzikal kariyer yapmaktadırlar.Şansın onlardan yana hiç gülmediği bu macerada hazineyi bulmak onlar için boşa kürek çekmekle aynı anlama gelmektedir.

.

Coen kardeşler,filmi Amerikan tarihine komik bir bakış açısı üzerine kurmuşlar.Hatta bana göre bu düşünce yüzünden zaman zaman hikayenin dışına çok çıkmışlar.Harika country müziklerine sahip film buna rağmen müziklere kısa aralıklarla başvurulması sebebiyle zaman zaman bıkkınlık da getiriyor.Yani film bende hikaye bakımından hoş ve eğlenceli,ancak beklenti oranı bakımından yetersiz izlenimi bıraktı.

DVD’sine gelecek olursak 5.0 İngilizce ve 2.0 Türkçe dil desteği bulunmakta.Ancak Türkçe dil desteğinde ya DVD’den kaynaklanan yada seslendirmeden kaynaklanan bir ses sorunu var.Dublajda her diyalogda bir gacır gucur sesi vardı.Özel seçenekler ise şaşırtıcı derecede iyi.30 dakikayı aşkın bir filmden notlar,renklendirme,hikaye ve sahne karşılaştırması var ve hepsi Türkçe altyazı destekli.Özellikle renklendirme seçeneği yönetmen adayı izleyiciler için güzel bir görüntü.Filmden notlarda ise Coen kardeşler ve oyuncularla diyaloglar var.Burada herkes karşılıklı birbirlerine yağ çekiyor.Son olarak da filmin ve başka birkaç dvd filmin fragmanı da özel seçeneklerin içinde.Şimdiye kadar tek DVD’de gördüğüm en derin özel seçenekler bunlar.Başta dediğim gibi Türkçe dil seçeneği sadece benim DVD’me has bir sorun olabilir.Bu derin içerikli DVD’yi almamanız için hiçbir sebep yok…

Not:Filmdeki müzikler hakkında Coen kardeşlerle hemfikirmişim.Ama onlar yine de fazla tutmayı tercih etmişler.Kendi görüşleridir saygı duyarım.Onlar da iyi bilecek değilim ya !

IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “O Brother Where Art Thou?/Nerdesin Be Birader ? (2000)

  1. bu filmin soundrack albümünü dinleyebildim sadece. inanılmaz keyifli. Bu filmi çok seven brinden aldığım yorum şuydu, sanki yönetmenleri “kendimize eğlencelik bir film çekelim” demiş gibi kıyıda kalmış ama inanılmaz keyifli bir film demişti. Henüz seyretmediğim için bir fikrim yok ama yine de merak ediyorum.

  2. @ es_RA ;

    Country’nin hası diyebileceğimiz müzikler vardı filmde.Halen daha sıkılmadan pek çok kez dinlerim.
    Favorilerim
    1)Man Of Constant Sorrow, (George Clooney önderliğinde söylenen şarkı)
    2)I’ll Fly Away (George Clooney karısının geri kazanmaya çalıştığı sahnede kadınların söylediği şarkı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı