Nunta Muta (2008)

.

Tantanası bol tam teşekküllü bir köy üzerinden komünizm giydirmeleri…
Romanya’nın komünizmle yönetildiği zamanlarda dışarıdan bakıldığında sıradan görünen ancak içinde envai çeşit deliyi barındıran köy tam bir olanaksızlıklar timsalidir. Mahsüllerin sadece ahaliyi doyurduğu, fakirliğin klişe olduğu elektriksiz köy içinde bulunduğu durumla dalga geçercesine şen şakrak yaşayıp gitmektedir. Ara ara kasabadan gelen buyruklarla otoritenin gücünü hisseden köy halkı için en mutsuz zamanlar bu zamanlardır. Köyün birbirini seven iki genci Mara ve Iancu’nun evlilik planları da tam da böylesi bir zamana denk gelecektir.

Adı sanı fazla duyulmamış olmasına rağmen Nunta Muta filmi yaptığı ironi ve hicvin müthiş harmanıyla daha geniş kitlelere adını duyurmayı hak ediyor. Mizahı kuvvetli metinler ülkenin doğal gerçeklerinden de beslenerek filmin çıtasını oldukça yukarıya çekiyor. Yaratılmış olan her karakter birbirini öylesine tamamlıyor ki her yeni sahnede yüzünüzden tebessüm eksik olmuyor. Yönetmen Horatiu Malaele bu mizansenin içine saf gerçekliği doğru oranda karıştırarak ilk uzun metrajında beklenti çıtasını oldukça yukarıya çekiyor.

.

Politik filmlerde kara mizah yapmak bu kadar kolay değildir. Kusursuz bir kurguyla bunu başaran Romen filmi Nunta Muta bu yüzden görülmesi gerekenler filmler listenizin üst sıralarına almanızı tavsiye ediyorum. Tüm bu kahkahaların ardındaki dramı tanımak ve hissetmek adına bile filmi izlemek insanı bir gereklilik arz ediyor.

Ahırdaki ve kırdaki sevişme sahnelerinde eşi benzeri olmayan bir yaratıcılık söz konusu. Aynı yaratıcılık filmin sonundaki çekime giden ekibin çekim hataları esnasındaki tavrının umursamazlığında da var. Sanırım kimse böyle küstah bir son beklemiyordu.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.