North by Northwest/Gizli Teşkilat (1959)

.

Meşhur ingiliz yönetmen Alfred Hitchcock’un izlediğim filmleri içerisindeki en başarılısı diyebilirim North by Northwest için. Konusuna gelince;Roger Tornhill başarılı bir reklamcıdır. Yanlışlıkla CIA ajanı George Kaplan ile karıştırılır. Vandamm adında başka bir ajan tarafından kaçırılır. Roger Tornhill her ne kadar kendisinin George Kaplan olmadığına inandırmaya çalışsa da inandıramaz. Roger Tornhill, Vandamm’ın elinden kurtulmayı başarır ve kendisinin George Kaplan olmadığını ispat etmeye çalışır. Boş durmayan Vandamm ve adamları köşe bucak Roger Tornhill’i aramaktadır.

.

Roger Tornhill kendini aklamaya çalışırken Vandamm kendisinin izini bulur ve bir Birleşmiş Milletler memurunu öldürerek cinayeti Roger Tornhill’in üzerine yıkar. Bundan sonra Roger Tornhill’in tek şansı George Kaplan’ı bularak kendini aklamaktır.Hem polislerden hem de Vandamm ve adamlarından kaçan Roger Tornhill, George Kaplan’ı bulmak için yola koyulur. Trende Eve adında hoş bir kadınla karşılaşır ve birliktelik yaşarlar.Ancak Eve göründüğü gibi bir kadın değildir.George Kaplan’ı bulmak üzere yola çıkan Roger Tornhill, bu süre zarfından Vandamm hakkında daha çok şey öğrenir. Artık Roger Tornhill’in amacı; kendini aklamak ve Vandamm’ın çevirdiği oyunun esrarını çözmektir…

.

Alfred Hitchcock filmleri arasında ilk sıradaki filmdir benim için North by Northwest. Birçok önemli sahnesi vardır bu filmin, bunların başında Roger Tornhill’in ilaçlama uçağından kaçtığı sahne gelir. Bunların dışında zekice planlanmış kurgusu ve müziği ile görsel bir şölen niteliğindedir. Ayrıca Alfred Hitchcock bu filmde Cameo‘sunu filmin başında otobüsü kaçıran adam olarak yapar. Filmlerinde birkaç saniye de olsa Alfred Hitchcock’u görmek bana nedense ayrı bir keyif veriyor. Mutlaka izlemeniz gereken bir eser.

IMDB Sayfası
Fragman

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.