İhtiyarlara Yer Yok

thumbnail

80’li yıllarda Teksas’da bir yerde Llewelyn adında bir adam kendi halinde sıradan günlerinin birinde avlanırken tamamlanamamış bir uyuşturucu pazarına tanıklık eder. Llewelyn bununla da kalmaz. Her hazırlopçu zihniyetin yapacağı şey olan olayı yani parayı alıp kaçar.Ancak peşine taktığı adamın kim olduğu hakkında en ufak bir fikri yoktur.

Prensip sahibi,sözünü tutan,ölüm pazarlığında en fazla “yazı/tura”ya kadar inen psikopat ruhlu katil Anton Chigurh sahibi olduğu şeyi almakta ne kadar kararlı olduğunu yoluna herkese gösterecektir.

Para teması üzerine müthiş bir kurgu ve mükemmel bir film “No Country for Old Men”.Para yoluna Llewelyn ile başladı,çocuklar yardımları karşılığı nasiplendi ve şerifin de ancak rüyasına girebildi.(:

Javier Bardem tüylerimizi ürpertti,yöntemleriyle şaşkına çevirdi,acımasızlığıyla kanımızı dondurdu.Aslında olması gereken de budur.Yani bir işte istikrar olması için prensip olması gerekiyor.(:

Aptal kahramanlıklar da olmadı bana göre olması gereken oldu ve iyi de oldu.Şimdiden Altın Küre’de “En İyi Senaryo” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dallarında iki ödül alan film Mart’ta Türkiye’de vizyona girecek. Ve 2008’e damgasını vuracak.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “İhtiyarlara Yer Yok

  1. filmi çoğu kişi oldukça sıkıcı ve manasız buldu. hatta o görkemli oscar heykelciğini hak etmediğini düşünenler de çoğunluktaydı ama ben onlardan değilim. filmde belki son derece basit bir hikaye, muciziler filan olmadan anlatılıyor ama o sessizliğin içinde hep bir gerilim havası hakim. bence kesinlikle katil rolünü oynayan oyuncu şahaneydi.

  2. Javier Bardem’e lafım yok ama film ve yönetmen kategorilerinde neyine Oscar vermişler, anlayabilmiş değilim. Kesinlikle kötü bir film değildi ama bir diğer aday Atonement(Kefaret) daha iyiydi. Hele ki çok sevdiğim Paul Thomas Anderson’ın There Will Be Blood’unu izledikten sonra No Country For Old Men’in Oscar’ları götürmesine daha da kahrolacağım galiba.

    Joe Wright, Atonement’te daha iyi iş çıkartmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı