Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Never Let Me Go/Beni Asla Bırakma (2010)

.

Gelecekleri geçmişleri kadar karanlık olan genç insanlar sonunu bildikleri yaşamlarıyla beraber uslu uslu göçüp gitme vaktini bekleyecekler.

Varoluş sebepleri başkalarının varoluşlarını sağlamak olan Hailsham öğrencileri herşeyden bihaber kendilerini özel hissetmekle günlerini geçirmektedir. Onlar için vücutlarına iyi bakmak , beladan uzak durmak gurur kaynağıdır. Kendilerini özel hisseden öğrenciler gelecekte verecekleri hizmetler düşünüldüğünde pek de haksız sayılmazlar aslında.

Ruth, Kathy ve Tommy de Hailsham’ın birer ferdi olarak okulun misyonunu üstlenmiş çocuklar olarak göze çarpmaktadır. Onları diğerlerinden ayıran şey ise tüm bu makineleşmiş düzenin içinde aşkı keşfetmek olmuştur. Zamanı gelip okuldan ayrıldıklarında ve zamanın gelmesini bekledikleri zamanlarda bile bu aşk onlarla beraber kısa yolculuklarına eşlik edecektir.

.

Kazuo Ishiguro’nun aynı adlı romanından uyarlanmış film oldukça aykırı bir yapıya sahip. Ütopik düzenlerin ve kurguların genelde gelecekte geçtiğini görürüz. Senaryoyu yazanlar genelde bu durumu tercih ederler. Çünkü kurgu da olsa gelecekte olabilecek şeylerin tahmin edilemezliği izlenen şeye olan merakı artırmaktadır. İşte bu noktada Beni Asla Bırakma filmi alışılagelmiş düzenin dışına çıkarak yaşanmış zamana kurgu yapıyor. Bu teoride hayal gücünü törpüleyen bir durum gibi gözükse de geçmişin daha farklı yaşanması fikri aslında içinde bulunduğumuz zamanı ve dolayısıyla gelecekle ilgili durumların da farklı olmasını tetikleyeceğinden durum olduğundan daha da yaratıcı bir hal alıyor.

Carey Mulligan , Andrew Garfield , Keira Knightley ve Charlotte Rampling gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film ana hikayeyi sistem eleştirisi olarak değerlendiriyor. Başkalarının varlığı için yaşayanlar tarihin her döneminde vardı ve mutlaka ki var olacak ancak bunun vahşi bir şekilde anlatımı bir an durup düşünmemize neden oluyor. Hem başarılı bir aşk filmi hem de sosyolojik açıdan değerli bir film. İzlerken defalarca canınızı acıtacak bu filmi şiddetle tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir