Kategoriler
Film Yorumları

Neşeli Hayat (2009)

.

İstanbul’un varoşlarında yaşayan Orta Anadolu kökenli Rıza, kostümlü promosyon işlerinde çalışmaktadır.Aslında aşçıdır ama bir süre önce açtığı lokanta kriz nedeniyle kapanınca böyle ufak tefek işlerle evine ekmek götürmektedir.Onun için günlüğü 40 liradan yaklaşık bir ay boyunca Noel Baba’lık yapacağı bir iş bulunca epey sevinir. Çünkü bir aylık düzenli bir iş Rıza’nın karşısına daima çıkan bir şey değildir.

.

Kişisel sorunlar nedeniyle abisi tarafından evden kovulan Yusuf Lokman, eniştesi Rıza’nın yanına sığınır. İki boğaza zor bakan Rıza, günde en az dört yumurta yiyen Yusuf’la uğraşmak zorunda kalır bir de. Üstüne üstlük mahalledeki arkadaşlarıyla da başı derttedir. Kahveden okey arkadaşları olan adamları, yeni katıldığı Neşeli Hayat isimli kar paylaşımlı atakoykbb bir pazarlama firmasına katılmaları konusunda ikna eder. Bir miktar para koyarak işe girerler ve ürünleri pazarlamaya çalışırlar. Fakat sonradan ürünlerde zararlı kimyasallar olduğu öğrenilince şirket tası tarağı toplayarak kaçar. Bizimkiler verdikleriyle kalırlar ve zarardadırlar. Kendilerini bu işe bulaştıran Rıza’ya da paralarını geri alabilmek için dava açmışlardır.

Rıza eve götüreceği ekmeğin derdindedir. Karısı tarafından bazı şeyler periyodik olarak kafasına kakılmaktadır. Kendisine sırt çeviren arkadaşları tarafından mahkemeliktir. Sevdiği kızla mecburen evlendirilmek için tecavüze kalkışan kayınçosunun arkasını toplayıp düğününe yardımcı olmak zorundadır. Oldukça sert bir patronu vardır. Yani hayatı filmin ismiyle müsemma “neşeli”dir. Bunlar dışında Rıza oldukça saf, kötülük nedir bilmeyen iyi huylu bir adamdır. Hani, yolda görseniz halini hatrını seve seve soracağınız, çay-kahve ikram etmek isteyeceğiniz türden birisidir.

.

Batılılar her yıl noel filmi yaparlar. Aklıma ilk olarak Richard Curtis harikası Love Accuality, daha çok oyunculuğuyla tanınan Chazz Palminteri’nin ilk sinema filmi Noel, Ron Howard’ın Grinch filmi aklıma ilk gelenler. Bunlar yeni yılın kendileri için önemini aşk, sevgi, dostluk gibi temalarla birleştirerek insanı mutlu eden ve yeni yıldan güzel şeyler beklememizi öğütleyen türden filmlerdi. Yılmaz Erdoğan da bunlarınkine benzeyen bir önermeyi bize ait değerlere sarıp sarmalayarak yapıyor. Hüzünle komedi arasında gidip gelirken hüzün kısmına biraz daha ağırlık veriyor ve finale doğru gelişen olaylarla uzaktan akrabası diyebileceğimiz Frank Capra şahanesi It’s A Wonderful Life gibi mutluluktan ağlatmıyor belki, ama kesinlikle hüzünlü bir şekilde gülümsetiyor. Hani bazı şeyler insanın içine dokunur ya, tam açıklayamazsın ama cız eder böyle, ya da boğazına düğümlenir de bir şeyler gıkın çıkmaz, ama çok üzgün değilsindir; inceden bir mutluluk da vardır üzerinde… İnsan bazen iyi olanı tarif etmekte zorlanabiliyor. Fakat Yılmaz Erdoğan’ın Neşeli Hayat’ından aldığım tat üç aşağı beş yukarı budur.

.

Yan rollerde BKM ekibinden oldukça tecrübeli birkaç isim var ve BKM Mutfak oyuncularının tamamı irili ufaklı rollerle karşımıza çıkıyorlar. Ayrıca Yılmaz Erdoğan müthiş oynamış. En kaba tabirle ezik büzük bir tip olan Rıza’yı yüzünden düşmeyen hüzünlü bakışlarıyla, düşük omuzlarıyla, kişiliği gibi naif ses tonuyla harika canlandırmış. Önümüzdeki sene yapılacak ulusal yarışmalardan en az, ama en az, birisinden kesinlikle en iyi erkek oyuncu ödülü kazanacaktır Yılmaz Erdoğan.
Neşeli Hayat’ın önceki Yılmaz Erdoğan filmlerinden farkı tek bir karakter üzerine odaklanması, sinema dilinin biraz daha yalın olması ve daha naif bir film olması. Yani Vizontele, Vizontele Tuuba veya Organize İşler’deki gibi şen kahkahalar attırmıyor. Zaten derdi de bu değil. Zaten Cem Yılmaz veya Yılmaz Erdoğan deyince saf kahkaha bekleyenlere anlam veremiyorum, Hokkabaz’a “Komik değildi. Onun için güzel değildi” diyenlere veremediğim gibi. Çünkü Neşeli Hayat beyazperdede görmek istediğim şeye, ekranlarda görmek istediğim şeye daha yakın. Sinema dediğimiz şeye, hikaye anlatma sanatına daha yakın. Gişe beklentisi üzerine yapılan hesaplamalardan yola çıkılarak yapılmadığı her halinden belli. Alt sınıfa mensup saf bir adam üzerinden saf bir öykü anlatıyor. 31 Aralık gecesi saatler sıfırlandığında bir yerlerde havai fişekler patlatan insanlar varken iki odalı evinde karısını dudaklarından öpen adamın hikayesini anlatıyor. Bu da gönlümdeki yerini daha da sağlamlaştırıyor.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

“Neşeli Hayat (2009)” için 0 yanıt

Hoş filmdi.Rıza Şenyurt’un başına gelenleri görünce aklıma Coen’lerin A Serious Man’indeki Larry Gopnik geldi.Naif karakterlere yapılan yüklemeler ve onların da bu durumla çatışmaları izleyiciler için güzel bir seyirlik oluyor.
Cezmi Baskın’ın karakteri çok manyaktı.O halini görünce şimdi Akasya Durağı gibi bir dizide bayatlamış Trakya şivesiyle komedi yapmaya çalışınca üzülüyorum.Bazı şeylerin fazla cılkını çıkarmamak lazım.Bir ara Ege şivesinden gına getirmişlerdi,şimdi de Trakya şivesinden.Üstüne bir de Ata Demirer ile Eyvah Eyvah geliyor. 🙂

Neşeli Hayat ÇGHB oyuncularının ve yılmaz erdoğanın rol aldığı hoş bir türk yapımı film. İzleyicilere tavsiye ediyorum.

Bu film tamda ÇGHB nin şaşalı dönemlerinde çekilmişti ve bende dahil bir çok insan bu filme çok fazla kendisini hazırlamıştı. Diğer insanları bilmem ama ben çok fazla hayal kırıklığı yaşadım. Yılmaz Erdoğandan böyle bir film beklemiyordum

Bende BKM oyuncuları ile güzel bir film yapmıştı Yılmaz Erdoğan. Böyle türk yapımlarını her zaman bekleriz. Güzeldi ve kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir