Nefes:Vatan Sağolsun (2009)

.

Hakan Evrensel’in Güneydoğu’dan Öyküler adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan filmin yönetmenliğini Levent Semerci üstlenmiş.Yaklaşık 1.5 senedir sinemada fragmanları dönerken, yine sinemada gittiğim bir filmde fragmanını izleyip oldukça etkilenmiştim.Ta o zamalar bu filmi izlemeyi kafama koymuştum. Ve dün itibari ile izledim, buraya birşeyler karalamak istedim.

.

Yıl 1993, yer Güneydoğu, 2365 metre yükseklerinde Irak sınırlarında bir sınır karakolu. İsmi;Kabal. Bölgede büyük bir operasyon başlamış,Kabal sınır karakolundaki telsiz istasyonunun önemi bir kat daha artmıştır.Bu telsiz istasyonunu korumakla görevlendirilen Mete Yüzbaşı ve bir avuç askerin hikayesini anlatıyor bu film. Bir operasyonda çok sevdiği silah arkadaşı Orhan’ı kaybeden Mete Yüzbaşı intikam yemini etmiştir.O sıralar birliğe musallat olan teröristler boş durmuyor, sınır karakolunu ele geçirme planları yapıyorlardır. İçlerinden “doktor” lakaplı bir terörist ise Mete Yüzbaşı’na kafayı takmıştır. Orhan’ı şehit verdikleri operasyonda “doktor” un asıl hedefi Mete Yüzbaşı’dır. Ancak emelini gerçekleştiremeyen “doktor” yanlışlıkla Orhan’ı vurup sonrasında da Mete yüzbaşına musallat olmuştur.Ara sıra eşi ile konuşurken de telsiz’e girerek, rahatsızlık vermektedir. İkisi de birbirlerini öldürmenin planlarına yaparlarken, birlikteki askerler ise herşeyden habersiz teskerelerini alacağı günü beklemektedirler.

.

Filmin oyuncularının neredeyse hepsi amatör konservatuar öğrencileri. Bunu bilmenizde fayda var. Fragmanlardan etkilendiğim kadar bu filmden etkilenmedim açıkcası. Beklediğimi bulamadım,dolayısıyla hayal kırıklığı yaşadım. Her ne kadar milli duyguları okşayan bir yapım olsa da bende bırakması gereken izi bırakamadı.Oldukça yavan kalmış. Belki de 1 saatte işlenecek konu dallandırıp budaklandırıp 130 dakikalık bir yapıma dönüştürülmüş.Dolayısıyla sıkıldım filmi izlerken.Bu tür filmlerden hoşlanıyorsanız yine de izleyin, size hoş duygular yaşatacağından emin olabilirsiniz.Bu filmden izlenimlerim bu kadar.Bir başka filmde görüşmek üzere, hoşçakalın…

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Edi

Sizlerden gelen isimsiz içeriklerin paylaşıldığı editör hesabıdır.

0 Replies to “Nefes:Vatan Sağolsun (2009)

 1. Sana özel bir gizleme butonu yapalım o zaman bu yazıya mahsus 🙂
  Bu film bayadır vizyona girecek galiba öyle ki ben 1 yıldan daha fazla süre önce bir teaser upload etmiştim filmden video paylaşım sitelerine.Açıkçası çok merak ediyorum ben bu filmi.Ama ne zaman izlerim bilemiyorum.

 2. Dün bu filmi izledim.Hemde Belçika’da o hınca hınç dolu salonda.Gece matinesi olsada gurbetçi vatandaşlarımız efsane bir kaç Türk askerlerini görmek için o koca salonu doldurdular.Açılım Paketi yumurtlayan başbakana ve 34 çapulcuya kahraman muamelesi yapan, zılgıt çekerek zafer işareti yapan kansızlara belkide sessiz bir tepkiydi.
  Birileri bu vatan ve bayrak adına mücadele veriyorsa bu silahsızda oluyor.İşte bir film insanımızı TSK’ya olan güvenini daha da sağlamlaştırıyor.

 3. Uyursan ölürsün! Nefes filmi izleyiciden tam not almayı başarmış. güney doğudaki olayları birebir yansıtan bir film.

  Nefes filmi izleyicileri duygulandıran ağlatan tüylerini diken diken yapmayı başarabilen bir filmi tavsiye ederim.

 4. Çok fazla reklamı yapıldı, bilboardlara reklamlar verildi, sinemalarda bir sürü reklamlar yapıldı, tvde reklamları oldu.Bir çok olumlu/olumsuz eleştiri aldı. Gerçeği yansıtmıyor diyenler bile oldu fakat bu film aslında gerçeklerin ta kendisiydi bana göre.Harika bir filmdi.

 5. Bu filmi sinema da izlemiştim.Çok sürükleyici olmasa da,etkileyici bir filmdi.Etkiliyi olmasının sebebi ise,Türkiye’nin terör sorununu konu olarak ele alması.Başrol oyuncusun sen uyursan herkes ölür sahnesi de mükemmeldi.

 6. Biraz abartılı bir film olmasına rağmen yine de kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Gerçekten güzel bir türk yapımı idi. Daha böyle nice filmlerin çıkmasını bekliyorum. İnceleme içinde sağolun bu arada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.