Nebraska | 2013

nebraska filmi

Umut hayat enerjisini yükseltir insanın. Mutlu kılar. Tabii dertsiz başa dert, kel başa şimşir tarak verdiği de olmuştur.
Woody Grant hayatının son demlerini yaşayan bir adamdır ve çatlak karısı Kate ile mutsuz mutsuz geçinmektedir. Bir gün piyangodan 1 milyon dolar kazandığını öğrenir. Ödülü almak için eyalet dışına çıkması gerekmektedir ancak oğulları piyangonun asılsız olduğunu iddia etmektedir. Dolayısıyla babalarına yardım etmek istemezler ancak Woody işi inada bindirince küçük oğlu David’i yanına alır ve ödülü almaya doğru yola koyulur. Piyango merkezine doğru yapılan bu uzun yolculuk esnasında Woody eski yaşadığı muhite gider ve akrabalarını ziyaret eder. Woody’nun geliş amacını öğrenen herkes yolculuğu daha da tuhaflaştıracaktır.

nebraska filmi

Bu tür yol filmleri yapısı gereği sürekli yeni karakterlere gebedir. Her yeni karakter filme yeni bir hava katar ve filmin ahengini artırır. Bu konuda hemfikiriz tabii ki ancak bu filmin benzer filmlerden pek farkı olduğunu düşünmüyorum. Her yol filmi içinde karakterlere verilen iyi – kötü dersler barındırır. Bu filmde de bu mevcut. Her yol filminde ana karakterleri dengeleyecek yan karakterler vardır ve hikayenin gidişatını değiştirir. Bu filmde de var. Her yol filmi insanda yola çıkıp uzaklara sürme isteği uyandırır. Bunda da var. Açıkçası yol filmi yapıyorsanız zaten başarısız olma olasılığınız bence çok düşük. Karakter dinamiği yüksek bir filmin kötü olma şansı da yok. Bu film de kötü değil aksine izlenebilir bir film ancak…

Bu filmin 6 dalda Oscar adayı olacak neyi var Allah aşkına ? Siyah beyaz olması mı, yol filmi olması mı ya da özgün hikayesi mi ? Ben söyleyeyim size. Hollywood kendi kriterleri ve klişelerinin içinde o kadar boğulmuş durumda ki özgün bir iş ortaya çıktığında ağızlarının suları akıyor. Belirli bir kalıba takılmadan ve ticari olmaktan uzak bir filmi bile ticari yapmaya bayılıyorlar. Adamlar kendi içlerinde o kadar kurudular ki bağımsız filmleri de artık ticari filmler haline getirmeye başlıyorlar.

Bunu yapabilmek için de yol Oscar’dan geçiyor. Bu yüzden bu film 6 dalda Oscar’a aday oldu. Buradan filmi kötülediğim anlamı çıkmasın ki film gerçekten çok iyi. Hikaye inandırıcı, karakterler inandırıcı ve birbirleriyle olan diyalogları da gerçek hayattan alıntı gibi… İzlerken kendi ailenizin tartışması arasında kalmışsınız gibi hissediyorsunuz ancak bu film daha önce benzerleri yapılmış bir yol filmi. Bu kadar… Bunu böyle görmek ve bunu bilerek izlemek gerekiyor. Yoksa 6 dalda Oscar almış deyip koltuğunuza yerleşirseniz büyük hayal kırıklığına uğrarsınız.

Nebraska akıcı ve güzel bir hikayesi olan bir film. Sadece bu… 6 dala aday olup da 1 dalda dahi Oscar alamaması da planlı bir Oscar hareketi olduğunun göstergesi bence.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

1 Yorum “Nebraska | 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı