My Blueberry Nights/Benim Aşk Pastam (2007)

.

Kar Wai Wong’un önceden In Mood For Love filmini izlemiştim DVD’den.O filmde beni komaya sokmuş,aldığıma alacağıma pişman etmişti.Benim Aşk Pastam’ın yönetmeni o olduğu halde yaklaşık oyuncular belli olduğundan beri gelişmelerini takip ettiğim bir filmdi ve tek nedeni Norah Jones’tu.

.
Aslında sesine şarkılarına hayran olduğum Norah’nın film yapmasına başta biraz gocunsam da sonradan kliplerindeki bazı şebeklikleri ve kamera karşısındaki profesyonel duruşlarıyla -ki kendimi böyle avutmak zorundayım- bu işin de altından kalkar düşüncesindeydim.
Öyle olmasa da olağanüstü oyuncu kadrosunun arasında pek sırıtmadı.Bir daha film çeker mi bilemeyiz ama her zaman bu kadar iyi bir kadroyla çalışma imkanı olmayabilir.

.

Konuya dönecek olursak sevdiği adam tarafından aldatıldığını öğrenen Elizabeth diş biler,yüzleşme ister.Bu sırada olayların geçtiği yerin sahibi Jeremy ile bir dostluk oluşur.Jeremy ile yakınlaşacağını anladığı sırada tamamlanmamış bir ilişkiden yeni bir ilişkiye geçme zamanının yanlış olduğunu düşünüp kendini yollara vurur.Tanımadığı yerlerde tanımadığı hayatların içinde kendine yan rol bulan Elizabeth buralarda da acılardan geçecektir.
Norah Jones’un başrolü üstlendiği filmde Jude Law,David Strathairn,Natalie Portman,Rachel Weisz gibi önemli isimler de bulunuyor.Kısa bir Düş Sokağı Sakinleri parçası gibi:”Acıdan geçtim,güzelleştim.”


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “My Blueberry Nights/Benim Aşk Pastam (2007)

  1. Kar Wai Wong’un izlediğim diğer filmleri In Mood For Love ve 2046’sına göre daha zayıf kalmış bir film. Kamera açılarından film hızlarına, renklerinden görüntülerine pek çok ortak noktaları olsa da biraz daha “olmamış” bir film bu.

    Şu meşhur ve pek hoş öpüşme sahnesiyse kameramanın fikriymiş. Norah’ın dudaklarında turta kırıntıları kalmış vaziyette uyuduğu sahneyi çekeceklermiş. Sonra çekimi durdurup devamında ne yapacaklarını tartışmaya başlamışlar. Kameraman da “Ben olsam onu dudaklarından öperdim. Sonuçta ondan hoşlanıyorum” gibisinden şeyler söylemiş ve onun dediği gibi çekmişler sahneyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı