Mutluluk (2007)

thumbnail

Birine bir şeyi beğendirmek ve pazarlamak garip ve zor birşey. Bu uğurda birçok şeyi değiştirmek yada değişik göstermek gerekebilir.Mutluluk da da bu mevcut. Fragmanına bakarsanız aksiyon,afişe baksanız bu üçü sevişiyor,erkekler de birbirliyle çatışıyor dersiniz. Tabi ki filmin ikisiyle de hiç alakası yok. (:

Hikaye töre yöresi olan bir köyde yaşayan Meryem’e yapılan çirkin saldırıyla başlıyor. (ne yazdıysam garip oldu bağışlayın) Gelişen durumlar ve Meryem’in tam zamanında şoka girmesi onun ölüm fermanını izlemesine neden oluyor. Ama bazı şeyler rast gitmiyor ve ihale askerden yeni dönen ve Meryem’in hısmı olan Cemal’e kalıyor.

Cemal askerliğini doğuda komando olarak yapmış.Dolayısıyla çakı gibi ancak silah,savaş ve ölüm temalarına alışık ancak onun da bu durumlardan psikolojisi bozulmuş ve illallah demiş. (Buralar hafif “yazı/tura”vari) Töreye karşı gelinmez felsefesini benimseyen Cemal yaşadıkları ile adetlerinin arasında seçme şansı yapmak zorundadır.

İrfan üçlünün arasında kaderinden kaçmayan tek kişidir. O tercihlerinden kaçmıştır hep. Sonunda yaşadığı sahte hayatın ve monotonluğun kollarından kurtulup kendini denizlere vurur. İrfan’in Meryem ve Cemal ile yolları kesişecektir daha sonraları.

Şimdi film ve gidişatıyla ilgili pek bir şey yazmadım.Film genel itibariyle iyi. Piyasada birçok keko dizisi olmasına ve filmin 112 dakika olmasına rağmen kendini izletti kurgu çok yavaş olsa da. Murat Han’ın (Cemal) performansı üst düzeyde. Yabancı görüntü yönetmeninin ve çekim alanlarının katkısı filme çok büyük. Sade bir senaryoyu bu kadar vurgulayıcı bir biçimde anlatmak kolay olmasa gerek. Sonuçta son dönem Türk filmlerinin tartışmasız en iyisi Mutluluk…

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Mutluluk (2007)

  1. Gerçekten izlemeye değer bir film. Yalnız beyaz saçlı adam (adı neydi tam hatırlayamıyorum) pek güzel rol yapamamış bence. Aslında kilit oyuncu fakat rolünü hakkıyla yerine getirememiş, biraz yapay duruyor.

  2. Talat Bulut bana da yer yer yapay duruyor gibi geldi ama genele vurursak pek de rahatsız olmadım izlerken. Özgü Namal’ın da vapurdayken martılara simit attıktan sonra Cemal’e dönüp hafifçe boynunu bükerek attığı muzur bir bakış var. Hasta oldum o bakışa. Çok güldüm, çok sevimliydi 🙂

    Murat Han gerçekten çok iyiydi. Daha önce hiç izlememiştim. Adam oynamış yani. İnşallah daim olur.

  3. Bu film çok iyi gerçekten yaa, Özgü Namal çok iyi bir oyuncu gerçekten yaptığı rol nerdeyse rol değil sanırsınız gerçekten filmi yaşamış,Murat Han’ın rolü Özgü’ye oranla daha basit oynaması daha kolay ama Özgü ölemi yaa onun yaşadığı tüm korkular tüm çekingenlikler tüm çıldırışlar gerçek,süper bence.
    Birde şöyle bir olay var kitabı ile neredeyse bire bir uyuyor, hani kitabını okudum şimdi filmi beni tatmin etmez deyip izlememezlik yapmayın bence. Gayet başarılı ve kaliteli ama bu kalite en baştada Zülfü Livaneli’den geliyor bu tartışılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı