Mutlu Aile Defteri (2013)

.

Azıcık komedi çokça İzmir ve tabii ki üstüne aile melodramı.
İlk afişi çıktığında The Royal Tenenbaums çakmasına benzettiğim film hakkında “ne umdum ne buldum” triplerine girmeyeceğim. Zira aylar öncesinde izlediğim fragmandan beni neyin beklediğine dair bütün çıkarımları yaptım ve ne yazık ki tüm çıkarımlar gerçeğe dönüştü. Böylece bir kez daha fragman hazırlamanın da alelade bir iş olmadığı cümle alem anlamış oldu.
Ordu emeklisi Yıldırım Taşyumruk’un önderliğindeki aile bireyleri muhtemelen babalarının baskıcı tutumundan mütevellit karakter anlamında zayıf insanlardan oluşur. Tüm bireyler kendi yalan dünyasında yaşayıp giderken babalarının geçirdiği ani kaza sonucu yeni bir yalan dünyası oluşturmak zorunda kalırlar. Ancak kaçın kurası olan Yıldırım Bey gidip gelen aklıyla bile çocuklarının foyalarını ortaya çıkarmayı görev edinecektir.

Yıllardır her diziye yada filme konu olmuş aile otoritesi kavramı üzerinden komedi yapmaya çalışan film maalesef senaryo anlamında o kadar eksikliklerle dolu ki Türk seyirciler için bulunmaz maden sayılabilecek bu konuyu hiç etmeyi başarıyor. Filmde başı çeken çok karakter olmasına rağmen hiçbir karaktere derinlemesine inemeyen film bunun yanında böyle filmlerde karakterlerin akıbeti hakkında verilmesi elzem olan bilgilendirmeyi de yapmamayı uygun görüyor. Tercih olarak görülebilecek bu durum aslında karakter çatışmalarının yoğun olarak yaşandığı filmlerin olmazsa olmazıdır. Bu anlamda zaten gidişatı bakımından heyecan unsuru barındırmayan film ölüm vuruşunda söylemsiz kalmayı tercih ederek bir bakıma kendi ipini çekiyor.

.

Senaryodaki bu eksikliklerin yanında öyle hatalar var ki evlere şenlik.

 

Cevdet karakterine Milli Piyango’dan büyük ikramiye çıkıyor ve Ankara’da kar maskesi giymiş olarak objektiflere poz veriyor. Buraya kadar herşey normal ancak poz verdiği yerin arka planında İzmir Saat Kulesi gözüküyor. Bu detay sahne için Ankara’ya gitsinler demiyoruz tabii ki ama insan bari kentin simgesi olan bir arka plan seçmez. Bu kadar zor olmamalı.

Erkek İsmet karakteri havaalanından taksici olarak inmediği halde anında birden taksi sahibi oluyor. O taksi filme nasıl girdi ? Birini mi gasp etti ? İzmir’deki bir arkadaşından ödünç mü aldı ? Gökten zembille mi indi ? Bilemiyoruz.

 

Kimsenin hakkını yemeyelim. Filmin yükünü çeken oyuncular Tuncel Kurtiz, Binnur Kaya, İlker Aksum, Büşra Pekin, Öner Erkan ve Bülent Emrah Parlak karakterlerinin hakkını veriyorlar. Ancak senaryo da onların kendilerini göstermeye bir yere kadar izin veriyor ve daha sonra film kopuyor tabi.

Üzerine daha söylenecek çok şey var aslında Mutlu Aile Defteri’nin ancak kısmi susma hakkımı kullanıyor ve topu siz izleyicilere atıyorum. IMDB linkini veriyorum ama sizi yanıltmasını da istemem.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.