Kategoriler
Fragman

Muhteşem ve Kudretli Oz Türkçe Dublajlı Fragman

.

8 Mart’ta 3D ve 35mm seçenekleriyle vizyona girecek olan Muhteşem ve Kudretli Oz filminin Türkçe dublajlı fragmanı izleyicilere sunuldu.
Filmden ilginç ayrıntıları ve fragmanı aşağıdan takip edebilirsiniz.

• Disney yapımı “Muhteşem ve Kudretli Oz”da, L. Frank Baum’un kitabı “Muhteşem Oz Büyücüsü” ile tanınan çok sevilen büyücü karakterinin ilk zamanlarına tanık oluyoruz. 1900-1920 yılları arasında 14 adet roman yazmış olan Baum, yarattığı fantastik dünyada son derece gerçekçi bir şekilde hayat verdiği büyücünün geçmiş hikayesinden kitaplarında hiç bahsetmemişti. Kitaplara sinemasal bir giriş mahiyetindeki bu film, benzersiz bir sinema deneyimi sunuyor. “Muhteşem ve Kudretli Oz”daki bazı karakterlere L. Frank Baum’un kitaplarından aşina olsak da, filmde, China Girl ve Quadlingler gibi, daha önce hiç görülmemiş karakterler de var.

• “Muhteşem ve Kudretli Oz”un fantastik dünyası, Oscar® ödüllü yapım tasarımcısı Robert Stromberg tarafından yaratıldı. Stromberg, film boyunca, 24 ana set ve bir kaç ek set ile, toplamda yaklaşık 30 adet set yarattı. Stromberg, meşhur Sarı Taşlı Yol ve Zümrüt Kent gibi ikonlaşmış setleri yeniden hayal edip tasarlamakla kalmayıp, cadının Taht Odası, Oz’un Theodora ile karşılaştığı yer olan Whimsie Ormanları, iyi cadı Glinda’nın filme girdiği yer olan Karanlık Orman ve tüm sakinleri tamamen porselenden yapılmış olan Çin Kasabası gibi merakla beklenen yeni setleri de tasarladı.

• Oscar Diggs, nam-ı diğer Oz’u canlandıran James Franco, küçük bir sirkte sihirbazlık numaralarıyla hayatını kazanan karakterin hakkını verebilmek için sihirbazlık yapmayı öğrendi. Ünlü Las Vegas sihirbazı Lance Burton’dan ders almak için, sete çekimlerden iki hafta önce gelen Franco, güvercin numaraları, şapkadan bir şeyler çıkarma, nesneleri havaya kaldırma gibi numaralar yapmayı öğrendi.

• Yapım, filmdeki cadıların dış görünüşlerini ve dünyalarını tasarlaması için Alman sanatçı ve illüstratör Michael Kutsche’yle ve yapım tasarımcısı Robert Stromberg ile çalışmayı seçti. Kutsche, cadıların kostümleri için fikirler üretmekle kalmayıp, filmde Gary Jones ile birlikte kostüm tasarımcısı olarak da görev aldı.

• Kostüm tasarımcısı Gary Jones ve ekibi, 23 hafta boyunca, en küçük Muchkin’den, en uzun Winkie’ye kadar, toplam 1500 oyuncunun kostümünü tasarlamak gibi iddialı bir işin üstesinden geldi. Sadece Oz, Theodora, Glinda ve Evanora gibi ana karakterler için bile 200’den fazla parça kostüm ve aksesuar yaratıldı.

• James Franco film boyunca sadece bir kostüm giyiyor: Oz’un Kansas’ta giydiği üç parçalı, siyah bir takım. Fakat tecrübeli kostüm tasarımcısı Gary Jones, mükemmel takım elbiseyi yaratabilmek için, 1880’den 1930’ların sonlarına kadar uzanan geniş bir dönemi özenle araştırdı. Daha sonra, New York’ta bir kafede James Franco ile buluştu ve ona, takımı tasarlarken esinlendiği, geçen yüzyılın başından kalma bir kaç eski fotoğraf gösterdi.

• “Muhteşem ve Kudretli Oz”da 3.000’den fazla sahne elbisesi kullanıldı. Bunların 1400 tanesi, film için özel olarak dikildi. Bu sayılara, Oz’un hazine sandığını doldurmak için, sahne kostümü ustası Russell Bobbitt tarafından özel olarak imal edilen 5000 adet madeni para dahil değil. Paraların bir tarafında Sarı Taşlı Yol, diğer tarafında ise L. Frank Baum’un resmi var.

• Yeşil Adam (filmlerde sanat ekibine bağlı olarak çalışan, gerçek ya da yapay, her türlü yeşillikten sorumlu kişi) Dan Gillooly, Detroit taşralarında, “Muhteşem ve Kudretli Oz”un setleri için doğal malzemeler bulma konusunda çok başarılı bir iş çıkardı. Bölgede keşfe çıkan Dan, ölü şeftali ağaçlarıyla kaplı bir meyve bahçesi buldu ve topladığı dalları, ürkütücü Karanlık Orman’ı yaratmak için kullandı. Karanlık Orman’ın dokusuna ve havasına büyük katkı sağlayan bir diğer şey ise, Gillooly’nin yine etrafta gezinirken yakınlardaki bir tarladan topladığı devedikenleriydi.

Muhteşem ve Kudretli Türkçe Dublajlı Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir