Movie 43/Çatlak Film (2013)

.

Birbirinden bağımsız kısa filmler bir filmin arayışı içerisinde izleyicilere maruz bırakılıyor.
Biraz yergi ve bolca komedi içeren bu kısa filmler tüm konularında seksten besleniyor ve buna göre şekilleniyor. Esasında çıkış noktası gayet naif. Birbirleriyle anlaşamayan iki kardeşten büyük olanı fırlama kardeşini kısır bir döngünün içinde bırakıp eğlenebilmek adına dünyada çok az kişinin izlediği dünyayı kökten değiştirebilecek Movie 43 adlı bir filmin varlığının olduğuna inandırır. Ancak kardeşi öyle cevvaldir ki olmayan bir filmi araştırırken bizi de çok farklı kısa filmlere maruz bırakır.

Buraya yazmaya üşenecek kadar ünlü ve başarılı bir oyuncu kadrosunu bünyesinde barındıran Çatlak Film tabu olarak görülen ve bireylerin genelde kendine sakladığı garip gerçekliklerden beslenen seksüel aktiviteleri oldukça başarılı bir şekilde kullanıyor. Kişilerin en az bir kısa filmde aslında kendini gördüğünü izleyicilerin kahkaha desibellerinden anlayabiliriz. Tabi bu durum kişilerin kendi ahlaki kuralları ve onlara sadık kalabilmeleriyle de alakalı çünkü bunun sıradan bir seyirlik olduğunu düşünenler olduğu gibi sapkın bir film olduğunu düşünenler de olacaktır. Bu anlamda herkese önerebileceğiniz bir film değil Movie 43.

.

Her kısa film kendine has üslubu ve espri anlayışını barındırsa da esasında herkes absürdlüğün dibine vurmak istiyor. Bu anlamda bana göre en sağlam üç kısa film Kate Winslet ve Hugh Jackman’ın oynadığı The Pitch, Gerard Butler, Seann William Scott ve Johnny Knoxville’in oynadığı Happy Birthday ve Naomi Watts ile Liev Schreiber’in oynadığı Homeschooled.

Kısa filmlerin konusu olaylarına girip gülme eşiğinizi düşürmeye niyetim yok ancak filmin kesinlikle yetişkin bireyler tarafından izlenmesi önemli zira sağlam göndermeler ergen beyinlerde kalıcı hasarlar yada yanlış algılamalar yaratabilir. Son olarak tutucu olmayan ve her türlü absürdlüğü sindirebilecek bir birey olarak bu komedi filmlerinden oluşan resitali tavsiye ediyorum. Eğer benim birey tanımıma taban tabana zıtsanız filmin fragmanını dahi izlemeyin.

Dipnot: Bu filme kadar uzun zamandır hiçbir komedi filminde kahkahalarla gülemediğimi belirtmem lazım. Tercih neden olabilir belki.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.