Moonrise Kingdom (2012)

.

Uçuk filmlerin uçuk yönetmeni Wes Anderson bu sefer ergen benmerkezciliği üzerinden garip bir adadaki garip insanların hayatlarına dokunuyor.
Muhtemelen 60’lı yıllarda bir dönemi anlatan film izci kampında pek sevilmeyen küçük Sam’in kamptan kaçış mektubunun bulunmasıyla başlar. Garip alışkanlıkları olan bu kamptan kaçan Sam belirli bir süre izini kaybettirse de mektup arkadaşı Suzy’nin de sırra kadem basmasıyla beraber adanın tek polisi olan Kaptan Sharp’ın parçaları birleştirmeye başlar. Arkalarında delil olarak bıraktıkları kedi mamasının da bulunmasıyla iki genç aşık için ada üzerinde kaçış yolları oldukça daralacaktır.

.

Her filminde yarattığı sıradışı karakterler ve mekanlarla sinemada kendi üslubunu yaratan yönetmen Wes Anderson yine şahsına münhasır karakterler ve onların absürdlüklerle dolu dünyasında bizi kısa bir gezintiye çıkartıyor. Hiçbir filminde vazgeçemediği Bill Murray’yle beraber Frances McDormand, Edward Norton ve Bruce Willis yan karakterlerde filme destek çıkarken başrollerdeki minik ikili Kara Hayward ve Jared Gilman’ın başarılı performansı yönetmenin işini oldukça kolaylaştırıyor. Bunlarla beraber burada belirtmediğimiz ancak filmde süre alan her karakterin filmin güzelliğine ciddi katkı yapması detayını da atlamamak gerekiyor.

İşte bu tür yönetmenler sinema tarihi içinde her zaman değerli olacaklardır çünkü filmden ufak bir kare bile onlar için imza niteliği taşıyor. Bu sebepten filmlerinin konuları, yerleri, müzikleri ve hatta çekim teknikleri değişse dahi bir kareyle filmini tanıyabildiğimiz Wes Anderson’un Moonrise Kingdom başta olmak üzere her filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı