Monster’s Ball/Kesişen Yollar (2001)

.

Herkes hayatta belirli standartlara erişmeyi ister.Sen de bu yolda kendine kurallar koyar yada söyleneni yaparsın.Ancak hayatın oynadığı oyunlar ezber bozar.Kuralları yıkar ve sen de hiç alışık olmasan da bu anarşi ortamına ayak uydurmak zorunda kalırsın.

.

Hank Georgia’da sert ve ırkçı bir babasıyla beraber yaşayan orta yaşlı bir beyazdır.Oğlu Sonny’yi de babasının kendisini yetiştirdiği gibi yetiştirmeye çalışmaktadır.Büyükbaba,Hank ve Sonny’nin üçünün de birden hapishanede gardiyan olması durumu kısmen özetlemektedir.
Leticia ise obez oğlu,idama giden kocası ve yoğun iş temposu arasında sıkışıp kalmış genç ve güzel bir siyahtır.Leticia ve Hank’in yolları ilk kez idam yolunda kesişir.Kocasını kaybeden Leticia oğlunun da sürekli rahatsızlanmasıyla dert üstüne dert satın alır.Aynı anlarda Hank’in oğlu Sonny de babasının kendine takındığı tavırın etkisiyle sık sık babasıyla kapışmaktadır.Leticia’nın çalıştığı yere sık sık gelen Hank bu siyah kadını tanıdıkça duyguları değişmeye ve içindeki insani kıvılcım yeniden yanmaya başlayacaktır.

.

Sadece tipik siyah-beyaz çatışmasından öte türlü yargıları içinde tutan ve sert bir biçimde bırakan bir film.Konu itibariyle bize çok uzak olduğundan genelde bu tip filmler sıkardı.Ancak Halle Berry’nin performansı (o meşhur sevişme performansı da dahil) filmi alıp götürüyor.Rahmetli Heath Ledger ve çok sevdiğim Mos Def’te filmdeki az sahnelerinde oyunculuklarını konuşturmuşlar.Dram sevenlerin kaçırmaması gereken bir film.

Not:Halle Berry bu filmle Oscar’da En İyi Bayan Oyuncu ödülünü kazandı.

IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Monster’s Ball/Kesişen Yollar (2001)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı