Moneyball/Kazanma Sanatı (2011)

.

Brad Pitt’in son filmi Kazanma Sanatı sporun coşku ve heyecanını sinema ekranında görmeyi seven izleyiciler için bulunmaz bir nimet gibi.
Sporun her dalındaki rekabet,insanoğlunun mantığının almadığı nedensiz duygular anlamsız bir şekilde kitleleri peşinden sürükler.Sinema da bunu kimi zaman ön plandakileri kullanarak kimi zaman işin mutfağına inerek kendine yontuyor.Filmde Brad Pitt Billy Beane adında başarılı bir menajeri canlandırıyor.Beane’in takımı başarılı bir sezon geçirse de finalde kaybetmesiyle başarısız sayılır.Takımın kilit oyuncuları da bir bir kendilerine astronomik teklifler sunan büyük takımlara gidince Bean’in takımı hedefsiz bir takım hüviyeti edinir.Kısıtlı bütçeyle giden yıldızlarını telafi edemeyeceğinin farkında olan Bean Cleveland’a oyuncu görüşmelerine gittiğinde Peter Brand ile tanışır.Peter’ın beyzbol geçmişi yoktur.Yale’den mezun olmuş çaylak bir ekonomisttir ancak Bean onun tespitlerinden etkilenir ve asistanı olarak işe alır.
Rakamlarla arası iyi olan Peter Bean’in elindeki bütçeye uygun istatistiklere sahip oyuncuları Bean’e önerdikçe Bean kulüpte yalnızlaşır ve ona güvenen insan sayısında ciddi azalmalar olur.Nitekim Bean sırf istatistikleri için problemli yıldızları,yaşı geçmişleri,kronik sakatları takıma toplamıştır.Kağıt üzerinde iyi bir kadroya sahip olan Athletics’ler için sezon o kadar iyi başlamayacaktır.

.

Menajerlik oyunları oynayanlar bilirler.Eğer bütçeniz kısıtlı ise ya yetenekli eski yıldızlara yada parlamamış ama parlatılmayı bekleyen yıldızlara yönelirsiniz.Kazanma Sanatı’nı izlerken aklıma Fifa 08’de kariyer oynadığım zamanlar aklıma geldi.Gençlerbirliği Oftaş ile Şampiyonlar Ligi şampiyonu olduğumda kadromun kaptanı 40 yaşındaki Jari Litmanen kalecim ise 41 yaşındaki Antonioli’ydi.
Forvetim yine 40’ına yaklaşmış vuruş becerilerinin tümünü kaybetmiş Tore Andre Flo’ydu.Kadro rezalet gibi gözükse de oynarken kadroya inanmak sanırım beni kariyerde başarılı yaptı.Billy Beane belki onun deyimiyle başarılı olamadı ancak yarattığı sistem ve beyzbol cemiyetine verdiği mesajla çığır açtı.
Brad Pitt gerçekten büyük oyuncu.Her karakterin hakkını veriyor ve filme ayrı bir hava katıyor.50’sine geldiğinde kameranın arkasına geçeceğini söyleyen aktör umarım Eastwood gibi sözünden defalarca döner de izleyicileri memnun etmeye devam eder.Spor konulu filmler hoşunuza gidiyorsa Yenilmez filmini de tavsiye ederim.Son performansları olur yada olmaz ama Pitt sağlamken filmlerini sömürmeye devam etmek lazım.Ölümlü dünya ne olur ne olmaz…

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.