Milk (2008)

.

Eşcinseller tarih boyunca hiç bu kadar agresif,karşıtları da hiç bu kadar çaresiz olmamıştı.Senaryo o kadar iyi ki bu filmi kim çekse güzel olurmuş.Ama eşcinsel bir yönetmen olan Gus Van Sant‘in çekmesi filmi mükemmel yapmış.

.

Harvey Milk,diğerleri gibi toplum içinde kendini gizleyen sigortacı bir eşcinseldir.40’ına merdiven dayayan bu adam hayatı boyunca önemli ve iz bırakacak birşey yapmadığı için kendine kızmaktadır.40. doğumgününü kutlayacağı gün metroda karşılaştığı Scott’a aşık olur ve ikili anlık bir kararla San Francisco’ya taşınır.Harvey buradaki rahat ortamın da getirdikleriyle önceden hep arzuladığı şeyleri yapmaya başlar.Önce bir fotoğraf dükkanı açar ve etraftaki tüm eşcinselleri yanına çeker.Harvey esnaflığıyla bölgede adı anılır biri haline geldiğinde yaşadığı dünyayı değiştirecek diğer projesini hayata geçirir ve belediye başkanlığına adaylığını koyar.
Harvey’nin önceden tek sorunu polisken sonra tüm politikacılara ve ülkedeki eşcinsellik karşıtı binlerce insana meydan okur.Zaferin yolu bu sabit fikirli binlerce insanı ikna etmek ve sindirilmiş eşcinsellerin kabuğunu kırıp ezikliklerini üstlerinden atmalarını sağlamaktan geçer.

.

70’lerde yaşamış bilinen ilk gay politikacı olan Harvey Milk’in hayatını konu alan film baştan nasıl biteceği belli olsa da yönetmenin farklı anlatım yöntemleri sayesinde kendisine hayran bıraktırıyor.Sean Penn’i bu yaşından ve filmografik ağırlığından sonra bu hallerde de görecek miydik diyenler filmi izleyip bir daha düşünsünler.Yine de bir eksik arayacak olsam filme biraz kurgu da katılsaymış derdim.Mesela Milk’in çıkışlarının politikada yaratacağı depremler ve sonuçları gibi sahneler olsaydı bence daha heyecanlı olabilirdi.Hikayenin özünden pek ayrılmak istememişler.Sonuç olarak epik bir film yaratmışlar.Ülkemizde gösterime girer mi bilinmez ama herkesin izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı