Midnight in Paris/Paris’te Gece Yarısı (2011)

.

Woody Allen şehir filmleri çekmeye devam ediyor.Bir gün sıra İstanbul’a gelebilir belki.Neden olmasın ?
Gil ve Inez her evlilik hazırlıkları yapan üst tabaka insanların yaptığı gibi Paris’ e gelirler.Birbirlerini seven ancak çok iyi anlaşamadıkları gözlenen çift için Paris farklı şeyler anlam ifade etmektedir.Gil iyi bir senaristtir ancak her Paris’e gelişinde içindeki kitap yazma duygusu depreşmekte ve Paris’in romantizmine kapılmaktadır.Gil eski cafeleri,sahafları gezmeyi severken Inez ise daha gerçekçi bakmakta ve görsel sanatlara ilgi duymaktadır.
Inez’in her sosyalleşme çabası Gil’in huysuzluğuna takılınca Inez çareyi Gil olmadan eğlenmede bulur.Aslında Gil de bu durumdan memnundur.Inez ile gidemeyeceği her yeri dolaşmaktadır.O günlerden birinde gece yarısı bir saat kulesinin altında beklerken bindiği eski bir Peugeot onu yaklaşık 100 yıl geriye götürür.Burada Fitzgerald,Hemingway,Picasso,Salvador Dali gibi sanatçılarla tanışan Gil geçmişle geleceği aynı anda yaşamanın dayanılmaz hazzını yaşayacaktır.

.

Bir filmi izlemeye başladığınızda o filmin başında filmin hangi yönetmene ait olduğunu biliyorsanız o yönetmen iz bırakanlardandır ve korunmalıdır.Woody Allen da bu statüye giren yönetmenlerden.Nükteli anlatımı kendine has mizah diliyle sadık bir hayran kitlesi oluşturan Allen özellikle son dönem işlerinde (Woody Allen’ın şehir filmleri) mizah tarafını geri plana atmış gibi gözüküyor.Yaşlanınca klasik müziğe saran metal müzik dinleyicileri gibi Woody Allen’ın ilk dönem filmlerindeki abartılarla dolu eleştirel mizahından geriye son zamanlarda sadece eleştirel kısmı kaldı.
Hal böyle olunca açıkçası her zaman severek yediğiniz yemek artık tuzu az bir şekilde önünüze geliyorsa yine yiyorsunuz ancak aynı keyfi almadan.Konu bakımından aykırı olan ve bu yönüyle cazibesi artan film nedense hoş diyaloglarına rağmen benim beklentimi karşılamadı.Bunun nedeni Owen Wilson önyargımdan da kaynaklanabiliyor olabilir fakat ben açıkçası artık yeni Allen filmlerinin eski Allen filmlerinden oldukça uzaklaştığını düşünüyorum.Filmi izleyebilmek için Allen fanatiği olmak ciddi anlamda tercih sebebidir.Karar sizin.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı