Kategoriler
Basın Bülteni

Megazeka Filminden Eğlenceli Bilgiler

.

Daha önce fragmanlarını izlediğiniz Megazeka (Megamind) filminden ilginç notlar ve eğlenceli bilgilere bir göz atın.14 Ocak 2011’de vizyona girecek olan Megazeka filmiyle ilgili daha çok fikir edinmiş olacaksınız.

HİKAYE
Megamind’daki toplam taslak çizim – 99,590.
1300 “Dating/Training”in toplam çizimi – 7,534.
1300 “Dating/Training”in toplam senaryo versiyonu – 103.

MODELLEME
Megamind 1,65 boyunda ama kafası 40 santimetre uzunluğunda. Bu onu yeni yürümeye başlayan bir çocukla ya da mini bir Lego figürüyle aynı kafa-beden oranına sahip yapıyor.
Megamind filmde üç silah kullanıyor. Kurutucu tabancası, DNA demlik silahı ve Örümcekbotun üzerindeki devasa kurutucu tabancası.
Prodüksiyon, şehirdeki tüm sıradan binaları otomatik olarak büyüten “Şehir Sistemi” adı verilen özel bir yazılım yapmasaydı, Metro City’deki tüm binaları modellemek imkansız olurdu.
Metroman’in biceps’leri 63,5 santimetre çapında. Arnold Schwarzenegger’ın kariyerinin zirvesindeyken sahip olduğu ölçülerden büyük.
Dev robot yaklaşık 24 metre uzunluğundaydı.

TOPLULUKLAR
Filmde dört tür topluluk var: insanlar, kuşlar, arabalar ve beyin robotları.
Filmdeki karakter topluluğu sayısı toplamda bir milyonun üzerinde.
Plaza topluluğu 58.000’den fazla insandan oluşuyor.
Şehirde dolaşan 120.000 araba var.
Araba trafiğinin yoğunluğu, göründükleri şehrin alanına göre belirlendi. Endüstri bölgelerinde, yerleşim birimleri ve şehir merkezinden daha az araba vardı.
Şehir sokakları bilinçli olarak tamamen düz yapılmadı. Bu yüzden tüm arabalar, farları eğime göre ayarlanarak anime edildi.
Beyin Robotu topluluğunun hareketi için, denizanaları referans olarak kullanıldı.

CFX
Filmdeki 5500’ün üzerindeki topluluk karakteri için, içlerinde 726 pelerinin olduğu, 10.000’den fazla simule edilmiş kıyafet kullanıldı.
Film için, içlerinde kahramanlar için tasarlanmış 44 orijinal kıyafet, genel karakterler için tasarlanmış 39 orijinal kıyafet ve genel çeşitlemeler için 237 kıyafet olmak üzere, toplamda 320 simule edilmiş kıyafet geliştirildi.
(Referans için, bu istatistikler diğer DWA yapımlarıyla karşılaştırılabilir: Dragon: 90 kıyafet / MVA: 106 kıyafet / Shrek 4: 138 kıyafet).
Filmde çarpan 12 yüz vardı. (çoğu da pencereye)
Filmde en çok simule edilmiş kıyafet kullanılan sahne, 390 kıyafetle 3500/118’di. (1 pelerin, göze batan 363 topluluk karakteri ve 26 kalabalığa ait olmayan kıyafet).
İçlerinde 100’ün üzerinde kıyafetin simule edildiği 9 çekim vardı.
Megamind CFX için, bir kişinin 1317 haftalık çalışmasına eşdeğer bir çalışma yapıldı. Tek bir kişinin bu sonucu alabilmesi için 25 yıl ya da 6585 iş günü çalışması gerekiyor.
Filmde 17 metreden, 25 metre ve 123 metreye kadar, büyüklükleri değişen çok geniş perdeler simule edildi.
Modeldeki Idea Wall’da 979 ip ve 6625 parça kağıt var.
Megamind CFX, kıyafet tasarımı, terzilik, prova ve diğer kıyafet parçaları konusunda daha fazla şey öğrenmek için, prodüksiyonun ilk aşamalarında profesyonel bir terziyle birlikte çalıştı. Böylece simule edilmiş kıyafetler, gerçek hayattakilere çok daha fazla benzeyebilecekti.
Megamind CFX çizerleri kendi pelerinlerini dikip, sallanan iplerde, dikey hava tünelinde uçmak ve çelik halatlardan geçmek gibi ciddi araştırma-geliştirme çalışmaları yaparken giydi.
FX
Saç ve çim üretmek için kullanılan yazılımla küçük yıldırımlar yaratıldı.
Fırlatılan binadan gelen tozlar, 13,5 milyarı aşkın gizli konumda hesaplandı.
Metro Man “Su Hortumu”nun (Metro Man’in kutlaması sırasında) referans noktası, onbinlerce Las Vegas su fıskiyesinin gösterilerini içeren filmler.
Finaldeki devasa Megamind Beyin Robot kafası, birbirinden ayrı yaklaşık 100.000 Beyin Robot’tan yapıldı.
Gözlemevi mega patlaması 7 çizerden oluşan bir ekip tarafından, yaklaşık dört ayda yaratıldı.
Kaç tane yağmur damlası bir sağanak yağmur oluşturur? Megamind için bu rakam yaklaşık 700.000’di.

IŞIKLANDIRMA
Sekans 200’deki Belediye Binası polis kuşatması için ışıklandırma referansı, Die Hard filminin dış çekimleriydi.
Minion’un bir son görüntüsünü yaratmak için, yedi farklı tabakada sunuş aşamasına getirme işlemi gerekli oldu.
Belediye başkanın ofisinde sekans 502’de görünen çalıntı ganimetlerin arasında, yığınla nakit para ve altın külçeye ek olarak: Ahid Sandığı, Mona Lisa, kızak “Rosebud”, Malta Şahini, İngiltere Saray Mücevherleri, Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” tablosu, “Face Melter” video oyunu, kırmızı bir ferrari, sarı bir scooter, birkaç Emmy ve Oscar ödülü, birkaç mermer Yunan heykeli, Cezanne’in “Pyramid of Skulls” tablosu, on vitesli bir bisiklet, Caravaggio’nun “Medusa” tablosu, Fragonard’ın “The Swing” tablosu, Rembrandt’ın kendi tablosu, 2010 Dünya Kupası, Ming hanedanına ait vazo koleksiyonu ve orijinal bir Anayasa taslağı da bulunuyor.
Tighten’ın şehrin üzerinde Roxanne’le birlikte uçtuğu sekans 1900, en karmaşık sekanslarımızdan biriydi. Roxanne’in binanın üzerinden fırlatıldığı çekim 24, çoklu görüntüleri birleştirme işlemini yapmak için, ışıklandırmada 3500’ün üzerinde katman gerektirdi.

TEKNİK
90.000’in üzerinde binası ve yollarıyla Metrocity, 1 TB disk alanı kapladı.
967 metre uzunluğundaki Metro Kulesi, dünyanın en uzun binasından (Dubai’deki Burç Halife gökdeleni) 139 metre daha uzun.
Bir tanesi 50 saate kadar uzasa da, bazı çekimlerin sunuş aşamasına getirilmesi 24 saatten uzun sürdü.

TESLİMAT

Filmin son teslim haftasında yaratıcıların devam etmesini sağlamak için 5 kasa Red Bull gerekti.
11 haftayı aşkın bir süre, her gece akşam yemeği için Vietnam erişte çorbası sipariş edildi.

Filmin fragmanını bu ve bu sayfalardan izleyebilirsiniz.

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir