Kategoriler
Kamera Arkası

Matt Damon Filmleri

.

Matt Damon çalışmaları için kameranın iki tarafında da takdir görmüştür.En İyi Özgün senaryo dalında bir Akademi Ödülü ve En İyi Aktör dalında Oscar adaylığı vardır.

Damon’ın önünde çok farklı projeler bulunuyor. Kısa süre önce George Nolfi’nin gerilim filmi Ayar Bürosu’nda Emily Blunt’ın karşısında oynadı ve Peter Morgan’ın senaryosunu yazdığı Hereafter’da yönetmen Clint Eastwood’la yeniden buluştu. Damon ayrıca Coen kardeşlerin yeniden çekeceği klasik western True Grit’te de oynayacak. Gelecek filmleri aynı zamanda Kenneth Lonergan tarafından yönetilen bağımsız film Margaret’ı da içeriyor.

Damon kısa bir süre önce Clint Eastwood’un Yenilmez isimli filminde Morgan Freeman’ın karşısında yer aldı. Damon bu filmle Altın Küre, Eleştirmenlerin Seçimi ve Beyaz Perde Aktörleri Birliği’nin ödüllerine aday gösterildi. Ayrıca Steven Soderbergh ile beşinci defa işbirliği yaptığı The Informant filmindeki rolüyle bir kere daha Altın Küre’ye aday gösterildi. Daha önce aynı yönetmenle aksiyon komedileri Ocean’s Eleven, Ocean’s Twelve ve Ocean’s Thirteen filmlerinin yıldızlarla dolu kadrolarının bir parçası olarak yer aldı. Damon aynı zamanda Soderbergh’in iki bölümlü filmi Che’de minyatür bir rol de almıştı.

Damon televizyon içinse yazarları arasında ünlü tarihçi Howard Zinn’in bulunduğu ve eğlence endüstrisinin en ünlü isimlerinden bazılarının performanslarını ve dramatik okumalarını sunan The People Speak’te hem yer aldı hem de sorumlu yapımcılığını üstlendi. Yapım Aralık 2009’da History Channel’da yayınlandı.

.

Damon 2002’de gişe rekorları kıran macera filmi Geçmişi Olmayan Adam’daki Jason Bourne rolüyle takdir topladı. Aynı rolü ikisi de Paul Greengrass tarafından yönetilen Medusa Darbesi ve Son Ültimatom’da oynadı.

Damon’ın son dönemdeki diğer filmleri arasında Martin Scorsese’in En İyi Film dalında Oscar kazanan ve Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson ve Mark Wahlberg’le birlikte oynadığı Köstebek; Robert De Niro’nun yönettiği, De Niro ve Angelina Jolie ile birlikte oynadığı dramatik gerilim filmi Kirli Sırlar; George Clooney ile oynadığı Stephen Gaghan’ın jeopolitik gerilim filmi Syriana sayılabilir.
Boston’lı olan Damon Harvard Üniversitesi’ne gitti ve ilk oyunculuk deneyimini Amerikan Repertuar Tiyatrosu’yla elde etti. Sinema oyunculuğuna başlangıcı Mystic Pizza filmi ile oldu. Bunun arkasından Okul Bağları, Walter Hill’in Geronimo: Bir Amerikan Efsanesi ve kablolu şebekesi için projeleri Rising Son ve Tommy Lee Jones’un Eski Tüfekler filmleri geldi. 1996 yapımı Ateş Altında Cesaret’te oynadığı, savaş alanı anılarının sebep olduğu suçluluk duygusu yüzünden işkence çeken bir Körfez Savaşı gazisi rolüyle dikkatleri üzerine çekti.
Damon ömür boyu arkadaşı olan Ben Affleck’le beraber alkış toplayan 1997 dramı Can Dostum’un senaryosunu yazdı ve birlikte bir Akademi Ödülü ve bir Altın Küre ödülünün yanında çeşitli eleştirmen gruplarının En İyi Özgün Senaryo dalındaki ödüllerini kazandılar. Damon ayrıca En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar, Altın Küre ve Beyaz Perde Aktörleri Birliği’nin ödüllerine aday gösterildi. Damon yine 1997’de Francis Ford Coppola’nın Yağmurcu isimli filminde idealist genç bir avukatı canlandırmış ve Kevin Smith’in Amy’nin İzinde isimli filminde kısaca görünmüştü.

.

Damon ertesi sene Steven Spielberg’in ödüllü İkinci Dünya Savaşı Dramı Er Ryan’ı Kurtarmak filminde ve John Dahl’ın dramı Tutku’da Edward Norton’la beraber rol aldı. Damon üçüncü Altın Küre adaylığını Anthony Minghella’nın 1999 yapımı filmi Yetenekli Bay Ripley’de elde etti. Yine Ben Affleck ve yönetmen Kevin Smith’le bir araya gelerek tartışma yaratan komedi Dogma’da rol aldı.
Damon’ın oynadığı diğer filmler arasında Robert Redford’un Bagger Vance Efsanesi; Billy Bob Thornton’ın Vahşi Aşk; Greg Kinnear’ın karşısında oynadığı Farrelly kardeşlerin komedisi Takıldım Sana; ve Heath Ledger’la Terry Gilliam’ın filmi Çılgın Kardeşler; aynı zamanda George Clooney’nin Tehlikeli Aklın İtirafları filminde küçük bir rol bulunuyor.
Damon ve Affleck LivePlanet isimli yapım şirketini kurarak film, televizyon ve yeni medya projeleri üretiyorlar. LivePlanet Yeşilışık Projesi’nin Emmy adaylığına sahip üç sezonunu ve ilk defa senaristlik, yönetmenlik yapan kişilerin bağımsız filmlerini üretti. LivePlanet ayrıca Oscar sahibi James Moll tarafından yönetilen Runnign the Sahara belgeselinin yapımcılığını yaptı.
Damon ek olarak, şimdilerde Water.org olarak bilinen H20 Afrika’nın da kurucularından ve bir çocuk vakfı olan ONEXONE’ın büyükelçisidir.

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir