Masumiyet (1997)

.

Yıllardır “Sevdiğin için neleri göze alırsın?” geyiği alıp başını gitmiştir.Aşk böcekleri de “asarım,keserim,yakarım,yıkarım,canım kıyarım” gibi cevaplar vermiştir.Şimdi Masumiyet aşk böceklerine soruyor:”Sevdiğin kadının pezevengi olacak kadar onu sevebilir misin ?”

.

Hapisten yeni çıkan Yusuf İzmir’e ablasının ziyaretine gelir.Ablası Yusuf’u umursamayınca Yusuf hapishane arkadaşının yanına İstanbul’a gitmek için gün sayar.Hayattan hiçbir beklentisi olmayan ve bu yüzden tutunacak dal arayan Yusuf,kaldığı otelde yaptığı iyilik sonucu Bekir ve Uğur’la tanışır.

.

Basit insanların karmaşa ve ihtiras dolu hayatları içinde izleyiciyi de savuran yönetmen her sahnede önceden sakladığı gizemlerden birer tane çıkardıkça filmin gidişatına tat katmış.Kendi kendine açılan kapı ve hipnoz olmuşcasına izlenen televizyon sahnelerinden pek hazzetmesem de muhtemelen çoğunluğun sevdiği gibi piknik ve final sahneleri bayıldım.Yusuf’un bahtsızlığı her ne kadar insana dokunsa da ben Bekir’e daha çok üzüldüm.Ayrıca Haluk Bilginer’in aşmış oyunculuğuna da söz etmek gerekir.Normalde Güven Kıraç’ın oyunculuğunu sevmem fakat burada apayrı bir kimlikte olduğu için insan pek eleştiremiyor.

DVD’si Kanal D Home Video’dan düzenlenmiş olarak tekrar çıkartılan filmin versiyonu geniş ekran.Yönetmen tarafından temizlendiği söylense de yine de görüntü kalitesi pek iç açıcı değil.Yine de bu haline de şükür diyoruz tabi.Türkçe 5.1 ses,İngilizce ve Fransızca dil desteği bulunmakta.Özel seçeneklerde tüm Demirkubuz filmlerinin fragmanıyla birlikte yönetmen oyuncularla röportajlar bulunuyor.
Muhtemelen 2006’da yapılan bu röportajlar toplam 45 dakika.(30 dakika yönetmen,5’er dakika oyuncular)
Ayrıca 4-5 fotoğraftan ibaret bir de fotoğraf galerisi var.30 dakikalık yönetmen röportajı biraz sıkıcı ama oyuncularla röportajlar fazlasıyla doyurucu.Özellikle Haluk Bilginer’in verdiği ilginç bilgi.(:
Geniş ekran versiyon olmasına rağmen düzenlenmiş ve geliştirilmiş bu haliyle bu DVD raflarda baş köşeyi hak ediyor.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Masumiyet (1997)

  1. Zeki Demirkubuz büyük yönetmen. Seyirciye tekme tokat girişen, insan üzerinde dayak yemiş etkisi bırakan iyi bir film bu. Diyalogları özellikle argoyu kullanımı açısından çok hoşuma gidiyor.

    Ayrıca Zeki Demirkubuz son filmi Kader’de Bekir ve Uğur’un gençliğini anlatıyor. Kader, Masumiyet’teki yedi dakikalık piknik sahnesinin genişletilmiş hali. Ve belki de Masumiyet’ten biraz daha iyi bir film. Özellikle Ufuk Bayraktar’ın performansı süperdi.

  2. Bu arada “Kader” bu ay Kanal D Home Video dergisiyle beraber 7.5 ytl.Derginin diğer seçenekleri Mr.Brooks ve Little Children.Bu fiyata bu DVD’leri almak mümkün değil.Hepsi seçkin filmler.Ayrıca filmler de ilginç bir şekilde promosyon bandrolü yok.Yani normal bandrollü hediye.Biraz ilginç geldi bana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.