Man of Steel (2013)

yeni süperman filmi

Çizgi romandan uyarlana filmler de olmasa sanırım Hollywood borsası iflası çekecek.
Avengers, Iron Man, Man of Steel , Thor ve daha adını hatırlayamadığım bir sürü film son iki yılın en çok gişe yapan filmleri olarak biliniyor. Yapımlar her geçen yıl daha kusursuz ve daha öngörülemez olurken bunların arasında sanırım Man of Steel diğerlerine nazaran tahmin edilebilirliği en basit filmlerin başında geliyor.

Kripton gezegeninin istilası ve yok oluşu aşamasında Jor – El’in (Russell Crowe) yıkıma uğrayan gezegeninin gelecekteki umudu olması adına oğlu Kal – El’i (Henry Cavill) bir kapsül içinde Dünya’ya göndermesiyle açılıyor.

Dünya’ya gönderilen çocuğun kapsülü Martha (Diane Lane) ve Jonathan (Kevin Costner) çiftinin bahçesine çakılır. Çocuğu olmayan çift bu mucizeyi herkesten saklar ve Clark adını koydukları bu çocuğu Kansas’ta sıradan bir kasabada büyütmeye başlar. Çocuğun büyümesi aşamasında aile ve Clark elinden geleni yapar ancak onun yaradılışı olağanüstü şeylerin olmasını engelleyemez. Evden ayrılma yaşının gelmesiyle Clark hem göze batmamak hem de üzerindeki sır perdesini anlamlandırabilmek adına yollara düşer. Yolculuğu esnasında gazeteci Lois Lane (Amy Adams) ile tanışacak ve hem Dünya, hem evren, hem de her ikisi adına sıradışı bir deneyim başlayacaktır.

süpermen filmi

Vizyona girdikten sonra alınan tepkiler Man of Steel’in gelmiş geçmiş en iyi Süpermen filmi olduğu yönünde. Batman serisine sihirli değneğiyle dokunan Christopher Nolan, yine Batman serisinde beraber çalıştığı David S. Goyer ile senaryo kısmını üstlenirken 300 Spartalı ve Watchmen filmleriyle ün yapan Zack Snyder de yönetmenlik kısmına bakıyor. Bu başarılı ekibi başarılı oyuncular da tamamlayınca filmin doğal olarak başarılı olması kaçınılmaz oluyor.

Şahsi fikrime gelirsek açıkçası ben bu tür süperkahraman temalı filmlerin hastası değilim. Bu yüzden film benim için sıradan bir seyirlikten ibaret. Bu yüzden benim filme yapacağım eleştirinin daha objektif olacağını düşünüyorum.

Filmin daha baştan yeni bir Süpermen serisi üretmek adına çekilmiş olması ve bu durumun çok belli edilmesi bir kere filmin eksi yönlerinden biri. Filmi öngörülebilir kılmak hangi türden film olursa olsun seyirci için büyük handikap. İkinci olarak filmin iyi – kötü parametrelerinin yetersizliği. Kötü karakter olarak General Zod (Michael Shannon) oldukça başarılı olsa dahi Süpermen’in handikapı da olamayacağı aşikar. Bu noktada daha baştan Süpermen’in bu mücadeleden galip çıkacağını bilerek filmi izlemek açıkçası keyif kaçırıcı. Daha önceki serilerde ve çizgi romanda bulunan Kripton taşı muhtemelen serinin diğer filmlerine saklanıyor ancak en azından filmin bir noktasında Süpermen’in çaresizliğini kısa bir süre de olsa yaşatmak için kullanılabilirdi.

man of steel

Üçüncü olarak filmdeki dövüş sahnelerine değinelim.

Yıl olmuş bilmem kaç uzaydan garip garip gemiler gelebiliyor ancak hala tekme tokat kavga ediyorlar. Bu mu yani ileri medeniyetin getirdiği ? İnsan arka fonda bilimkurgu filminin bütün gerekliliklerini görürken niye ön planda ilkellik görüyor ki ? Olayın başka bir yönü de bu sahnelerin sıkıcılığı üzerine. Karakterler çok güçlü oldukları için bir türlü birbirlerini kündeye getiremiyorlar. Vuran bir geçirdi mi iki km öteye sürüklüyor düşmanını. Ve çok hızlı oldukları için sahnelerde herhangi bir estetik de olmuyor. Işınlanarak dayak yiyen iki karaltı görüyor bu sahnelerde.

Dördüncü olarak klişelerden bahsedelim.

Süpermen’i de kiliseye soktunuz ya daha ne diyeyim ki ? Köpeği kurtarmak için canhıraş bir şekilde davranan kahraman babanın hazin sonu… Belki daha vardır kaçırdığım birşeyler ama uzaylılarla mutabakata varmaya çalışırken devreye hiç Amerikan başkanının girmemesine çok şaşırdım. Bu noktada eksiler artıları götürür belki.

Bu kadar eleştiriye rağmen senaristler mükemmel bir arkaplan ve diyaloglar hazırlamış. Özellikle açılıştaki Kripton sahneleri oldukça başarılı. Bilindik bir temaya kostümsel, mekansal müdahalelerle orjinallik katmışlar. Oyuncu düzeyinden baktığımızda yeni Süpermen Henry Cavill de rolünün altından iyi kalkmış. Bu adam çiroz birşeydi sanırım rol için çok ciddi bir çalışma yapmak zorunda kalmış. Lois Lane rolünde Amy Adams yerine daha kallavi bir hatun seçilebilirdi ama oyunculuk anlamında böylesine yüksek prodüksiyonu kaldırabilecek genç kadın oyuncu bulmak da zor. (38 yaşında ama olsun)

Filmin bir de 3D olma durumu söz konusu. Açıkçası bu kadar efektin içinde 3 boyutlu kullanımının daha etkili olacağını düşünüyordum ancak benim için bu da ayrı bir hayal kırıklığı oldu. Hiçbir sahnesini hatırlamıyorum derinliğiyle aklımı başımdan aldığı. Her yüksek prodüksiyonlu filmi üç boyutlu yapmaktan vazgeçin artık !

Sözün özü fantastik bilimkurgu filmleri sevenlere filmi tavsiye ediyor, bu türün meraklısı değilseniz öte durun diyorum.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

1 Yorum “Man of Steel (2013)

  1. Süpermen’in küçüklüğümden beri hem çizgi filmlerini hem de filmlerini takip ediyorum severek de izliyorum. Bunu da merak ediyorum, sürekli değişen başkahraman da bu sefer oturmuş gibi duruyor. Zaten gelişen teknoloji ile birlikte efektler çok daha güzel olacak, bu kıyafete dahi yansımış gibi gözüküyor. Merak içinde bekliyorum yeni filmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı