Kategoriler
Film Yorumları

Magnolia/Manolya (1999)

.

Genel olarak insana insan gibi davranılmasını öğütleyen hümanist filmler yapıyor Paul Thomas Anderson. Çocuklarına kendilerini değersiz hissettiren anlayışsız ve sorumsuz ebeveynler de alameti farikalarından birisi. İlk filmi Hard Eight‘i izlemedim ama diğer tüm filmlerinde var bu tema.Bu açıdan çocukluğunun pek de hoş geçmediğini düşünürüm P.T.A’nın.
Bu filmde de bilinçsiz ebeveynlerin çocuk ruhlarda açtığı yaraları anlatır. Şu yarışmadan zamanında yüklü miktarda ödül kazanan çocuk şimdilerde bir hiçtir. Çünkü anne babası parayı alıp çocuğu pek umursamamıştır. Ayrıca yarışmanın çocuk dahisi de babası tarafından resmen sömürülmektedir. Sonunda babasını uyandırıp “Bana bundan sonra iyi davran” dediği sahne epey etkilemiştir beni. Baba hala umursamazdır ve oğluna yatağına dönmesini söyler ama çocuk ısrarla “Bana bundan sonra iyi davran” der. Kafasını kullanmazsa o da ileride dişlerine takan şu adam gibi olacaktır büyük ihtimalle.

.

Yardıma ihtiyacı olan karakterler vardır, iyiliğin gücüne ihtiyaçları vardır. Zaten bir ara hepbir ağızdan Save Me’yi söylerler. Polisin de dediği gibi “Birçok insanın göremediği doğru olanı yapmanın zorluğudur.” Dürüstlük erdemlerden birisidir ve neredeyse tüm karakterler sonunda o yola gelirler.
Pişmanlıklar ve doğrulması gereken eğriler hakkında bir filmdir Magnolia. Yıllar önce eşini ve çocuğunu terk eden ve bunun pişmanlığını ölüm döşeğinde yaşan bir adam. Kızına tecavüz edip etmediğini hatırlamayan bir baba. Parası için birlikte olduğu adamın vasiyetinden mahrum kalmak isteyen bir kadın. Verecen sevgisi olan ama ne yapacağını bilmeyen bir adam…

.

Kuvvetli bir kalemi var P.T.A’nın. Aforizma mahiyetinde replikler ve monologlar var bu filmde. “Melekler ile çocukları karıştırmak hata değildir!” ilk aklıma gelen.
Kadın düşmanı olmakla da suçlandı P.T.A ama bu iddia saçma bence. İnsanlara yükleniyordu filmde, belli bir cinsiyete bağlamamak gerekir bu durumu. Zaten Boogie Nights‘ı izleyenler kadınlara karşı olan bakış açısını biliyorlardır P.T.A’nın.
Son olarak: Manolya en hassas çiçeklerden birisiymiş sanırsam.

Editör Dipnot:P.T.A filmin yönetmeni Paul Thomas Anderson kısaltışıdır. 🙂

IMDB Sayfası

Yazar Akın

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

“Magnolia/Manolya (1999)” için 0 yanıt

Filmin yönetmeni Paul Thomas bu adamın süper filmleri var herkese öneririm.Ben çok seviyom bunun filmlerini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir