Luther (2003)

.

Yeniçağ’ın başlarında Avrupa’da halen devam eden skolastik düşünce bir Martin Luther adında bir rahip tarafından sorgulanmaya akabinde eleştirilmeye başlar.
Martin Luther esasında kendi içinde problemler yaşayan Tanrı’ya sürekli isyan eden ancak özünde Tanrı sevgisini ve Hristiyanlık inancını kaybetmemiş bir rahiptir.Sadece dinin işleyişi kısmında sorunlar yaşamakta ve gereğinden fazla bir şekilde sesli düşünmektedir.Bu durum yaşadığı bölgenin din adamları tarafından pek hoş karşılanmaz ve tepki çekmeye başlar.Luther’in hocası Johann von Staupitz onu hem kavgalardan uzak tutmak hem de yeni şeyler öğreneceği ve kafasının dağılacağını düşündüğü yer olarak ilk önce Vatikan’a ardından Bavyera’daki üniversiteye yollar.Orada hem eğitimini ilerleten Luther bir yandan da kilisede rahiplik yapmaktadır.

.

Rahiplik yaptığı süre içinde kilisenin halka verdiği deformasyona şahit olur.Vatikan’da şahit oldukları da Luther için tuz-biber olmuştur.Hristiyanlığın anlaşılamamazlık içine sürüklenmesi,batıl inançlarla birleştirilip rant kapısı sağlanması onu deli etmektedir.Zaten kiliseye göre bu sivri düşünceleri yüzünden ihtar niteliğinde kararlara tabi tutulan Luther artık tamamen kendi bildiği gibi kararlar vermektedir.Sadece kutsal kitabını pusula tayin eden Luther müritleri artmaya başladığında Vatikan pusulasını şaşırtmak için harekete geçecektir.

Bu tür objektif bakış açısına sahip tarih filmlerini izlemek insanı sevindiriyor.Tamamıyla gerçekliğe bağlı kalınarak işlenen konuya Joseph Fiennes’in Martin Luther karakterini başarıyla canlandırması eklenince tadından yenmez bir film izliyoruz.Joseph Fiennes’in zaten daha önceden “dönem filmleri” takıntısının olduğunu ve sinemada az görünmesine rağmen tercihlerinin çoğunu “dönem filmlerinden” yana kullandığını söylemiştik.Bu filmde de çok başarılı bir iş çıkarmış.Tarihi filmleri seven ama tarihi adaleti de içinde bulunmasını isteyen izleyicilere Luther filmini tavsiye ederim.

Kaynak : escort ataşehir

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Luther (2003)

  1. bu filmi izlememiştim fakat konusu ilgi çekici geldi aslında bu tür filmleri b,pek sevmem ama merak uyandırdı yazdıklarınız tavsiyeniz için teşekkürederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.