Lucy (2014)

lucy filmi

Derinlerinde bir yerde eminim başka bir dünya hayali kuruyor Besson. Ve her yaptığı filmde de hayallerinin kırıntılarını çektiği filmlere serpiştiriyor.

Yüzeysel olarak birisi bu filmin konusunu size sorduğunda uyuşturucu taciri bir kadının taşıdığı kimyasallara maruz kalması sonucu über bir organizmaya dönüşmesi olarak durumu özetleyebiliriz. Bu açıklama ortanın biraz üzeri film kültürüne sahip kişilerde “Limitless’ın biraz değişiği” izlenimi yaratır.

Ancak Luc Besson’un  Lucy’nin geçirdiği değişimi madde ve enerjiye dayalı olarak üniversite tezi tadında açıklaması ve bunu yaparken de kendiyle özdeşleşen fantastik kamera oyunları ve görsel efektler kullanması Lucy filmini farklı bir noktaya taşıyor.

lucy filmi

Lucy’nin gerek beynini fonksiyonel bir şekilde kullandığı ilk aşamaları gerekse enerjiye dönüşüp matematiği hiç ederek zamansal bir düzlemdeki aşamaları olabildiğince ahenkli bir şekilde perdeye yansıyor.

Filmi enternasyonel yapma fikri tempoyu zaman zaman düşürse de efekt şaşkını olmamızı da engelleyerek farklı karelerle izlediklerimizi sindirmemizi kolaylaştırıyor.

Scarlett Johansson’un başrolünde yer aldığı bu filmde usta oyuncu Morgan Freeman da yer buluyor ancak ikilinin çok az sahnesinin olması ve Lucy karakterinin dominantlığı Freeman’ın karakterini oldukça gölgede bırakıyor. Bu tempolu aksiyon bilimkurgu filminde benim gözüme çarpan tek eğreti taraf budur.

Onun dışında ortaya konulan senaryo tutarsız ütopyaların doğurduğu bir hipotez gibi gözükse de en nihayetinde bir bilimkurgu izlediğimizi de hatırlamamız gerekiyor.

Sıcak yaz aylarında klimalı salonlara kaçan kara insanlarına selamlar olsun,  Lucy hâlâ vizyonda sizleri bekliyor.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı