Lost In Translation/Bir Konuşabilse (2003)

.

Bir an gelir pes edersiniz.O ana kadar edinilmiş tecrübeler,alınmış kararlar ve tüm birikimler manasız gelir.Eminim bu soruyu farklı zaman ve mekanlarda kendinize sormuşsunuzdur:”Ne işim var benim burada?”
Ünlü aktör Bob Harris’te bu soruyu kendine sormaktaydı.Neden kendini mutlu eden bir film setinde değil de Tokyo’da bir viski markası tanıtımındaydı?

.

O da biliyordu ki amaç para yada yeni heyecanlar değildi.Sığ fikirlere göre bir orta yaş bunalımı olarak açıklanabilecek vaziyeti aslında basit bir kendini arayış olarak da nitelendirilebilirdi.
Kocasının işleri nedeniyle Tokyo’da bulunan Charlotte’un da durumu pek farklı sayılmazdı.Kocasının yoğun işleri sebebiyle bilinmeyen bir kentte iki-üç dost ile avunmak zorundaydı.

.

Geleceği ile ilgili düşüncelerinin yanına bir de yalnızlık eklenince Charlotte ve Bob,Caz Kulübü’nün uykusuz müdavimleri olurlar.Açıkçası bu tip filmlerden fazlaca tüketen biri olarak biraz hayal kırıklığına uğrasam da sonradan yine buradaki karakterlerden biri olma hayalimin hala içimde tatlı bir sancı olarak kalması nedeniyle tatmin oluyorum.Japonya’daki ilginçlikler ve Japonların film boyunca abartılı bir şekilde filmin ismine istinaden metafor olarak kullanılmaları filmdeki bir başka dikkat çekici nokta.
Her şeye rağmen ben bu tip filmler cazip geliyor bana.Zaman zaman uyuklatsa da…

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Lost In Translation/Bir Konuşabilse (2003)

  1. Bu tür filmleri sevmeme rağmen benim için de biraz hayal kırıklığı olmuştu bu film. Çok yazıp çizdiler. “Oscar’larda Yüzüklerin Efendisi karşısına çıkması en büyük şanssızlığıydı” falan dediler. İster istemez belli bir beklentiyle izledim filmi. Umduğumu bulamasam da genel anlamıyla hoştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı