Los Cronocrimenes/Suç Zamanı (2007)

suç zamanı filmi

Gerilim filmleri kategorisinde dünyaya sınıf atlatan İspanyollar’ın için eski benim için yeni bir film: Suç Zamanı.
Hector karısıyla yeni taşındığı eve yerleşme aşamasındadır. Sessiz sakin ormanın içindeki bu evden fazla bir sosyallik yaratılamayacağı için Hector her zamanki gibi dürbünle etrafı izlemeyi tercih eder. Karısıyla evin bahçesinde oturup yine dürbünle sağı solu kestiği bir vakit ormanın içinde çıplak bir kızın kendisine doğru baktığını görür. Gördüğüne inanmakta zorluk çeken Hector tekrar baktığında kızı göremez ve bir daha baktığında kız ormanın içinde çalıların içerisinde yatmaktadır. Bu durum onun hayli ilgisini çeker ve kızı aramaya koyulur. Bu merakı onu bitmek bilmeyen bir paradoksun içine sürükleyecektir.

suç zamanı filmi

Sanatın her alanında orijinallikleriyle bilinen İspanyollar sinemayı da domine etmiş durumdalar. Yönetmen Nacho Vigalondo’nun ilk uzun metraj filminde böyle bir eser ortaya koyması açıkçası insanda inanılmaz bir beklenti yaratıyor. Gerçekten çok ilginç ve çok karmaşık bir film Suç Zamanı. Sizi sürekli düşünmeye sevk ederken aynı zamanda oluşan paradoksları da çözmeye itiyor. Gerçek zannettiğimiz şeylerin aslında yansıma olduğunu ancak yansımaların da gerçekliğin yerini rahatça tutabildiği bir ortamdan bahsediyoruz. Zamanda yolculuk konulu filmler hiç bu kadar karmaşık olmamıştı.

Film zamanda yolculuk ve onun yarattığı domino etkisi üzerine kurgulanmış ancak ne kurgu ! İnsanın beynini bulandıran, yetersiz hissettiren ve sürekli düşünmeye sevk eden bu kurgu sanırım sinema tarihinde de sağlam yer edinecektir.

Bilimkurgu – gerilim – zamanda yolculuk üçgeni arasında kafanızda mekik dokuyan film kafanızda binlerce soruyla sizi bırakmasına rağmen defalarca sıkılmadan izleyebileceğiniz akıcılığa sahip. İzleyin ve izletin !

suç zamanı filmi

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.