Lola Rennt/Koş Lola Koş (1998)

.

Tom Tykwer’ı dünya sinema piyasasına tanıtan,sürekli bir koşuşturma içinde inceliklerini saklayan garip bir film Lola’nın filmi.Bizden birşeyle özdeşleştirmek gerekirse ben tercihimi “Bul Karayı,Al Parayı” ‘dan kullanıyorum.

.

Manni kaçak işlerde sürten bir kuryedir.Geçimini bu şekilde sağlayan Manni esasında hareketleriyle fazlasıyla bu iş için yaratılmadığını doğrular.Son olarak bir teslimatta eline geçen 100.000 Mark’ı patrona verecekken polis korkusu sendromu nedeniyle kaçmaya başlar ancak içi para dolu çanta trende bir poşetsever evsizin yanında kalır.Evsiz çantaya baktığında içinin para dolu olduğunu farkeder ve ilk durakta topuklar.
Manni 12’de parayı patrona vermesi gerekmektedir ve 100.000 Mark’ı bulamazsa nalları dikeceğinin farkındadır ve o çaresizlikte sevgilisi Lola’yı arar ve durumu izah eder.Lola’nın parayı temin edebilmesi için 20 dakikası vardır.E haliyle koşmaya başlar.

.

Garip kurgusu üç ana sekansa bölünmüş bir şekilde yemek masamıza kondu.Ancak ya biz nasıl yeneceğini bilemedik yada ara sıcaklar uzun tutuldu.Film bittiğinde ben ilginçlikler ve tartışılacak bir sürü şey izlediğimin farkındaydım ancak ama tam olarak ne izlediğimin farkında değildim.İç içe geçmiş üç tane kısa film mi yoksa klip mi ?
Evet söylemem lazım…İlk izlediğimde film bende yukarıdaki paragraftaki etkiyi bırakmıştı.İlk izlediğinizde sanki ana sekanslardaki olaylar tekrar ediyormuş gibi gözüküyor halbuki bugün bir kez daha izlediğimde farkettim ki küçük detayları ve onların hayatın akışını nasıl değiştirdiğini daha net görebiliyorsunuz.İğne oyası yapan teyzenin geçici körlük yaşaması gibi bir süre sonra kendinize gelip ne kadar güzel birşey izlediğinizin farkına varıyorsunuz.Müzikleri gerçekten çok uyumlu olsa da biraz aksiyon dozu yüksek filmleri anımsatıyordu.Yani ben Lola birine koşarken uçan tekma atsa pek şaşırmazdım doğrusu diyerek abartı kabını taşırıyorum.Ve yazımı burada sonlandırıp size iyi seyirler diliyor,bir T.V klasiği olan kaçırırsanız üzülürsünüz zırvasını da yakanıza iliştiriyorum.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Lola Rennt/Koş Lola Koş (1998)

  1. Aynı sahneleri 2-3 defa görmek sıktı beni açıkçası. Fena değil yine de. İzleseniz de olur izlemeseniz de türünden bir film.

  2. beni düşünmeye iten ve oldukça beğendiğim filmlerden biri… aynı etkilere farklı tepkilerin verilmesiyle oluşmuş üç farklı zaman dizilimi… hayatın içinde yaşayabilecek bir çok olasılık varken, bir anda yalnız bir yerde olabilmeye mahkum oluşumuzun ironik bir anlatımı bence…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı