Logan | 2017

thumbnail

Hugh Jackman bir başka süper kahraman filminde oynamayacağını açıkladığı zaman aslında sonun başlangıcı da beraberinde gelmeye başlamıştı. Logan filmi için de bu anlamda vizyona girmeden Wolverine serisinin değerlisi oldu diyebiliriz.

Yakın bir gelecekte Charles ile gözden uzak Meksika’ya yakın bir bölgede kendi halinde yaşamaya başlayan Logan tam zamanlı bir limuzin şoförü olarak hayatını idame ettirmektedir. Beladan uzak durmak pahasına kavgalarda dayak yemeyi göze alan ex-heromuz için ölümü beklemek hayattaki en büyük gayeye dönüşmüştür. Hoş, eski gücü kuvvetinde de değildir, ilaçlarla hem kendini hem de Charles’ı dizginlemeye çalışmaktadır.

Sakınan göze çöp batar dedikleri gibi beladan kaçarken belanın içine düşer Logan. Gabriela isimli bir yabancı küçük bir kız çocuğunu kilometrelerce uzağa götürmesini teklif ettiğinde hayatta olması onun kalbinin derinliklerindeki yardım etme güdüsünü tetikler ve Logan için son ölümcül macera başlar.

Samimi konuşmak gerekirse hiçbir zaman ne Marvel ne de DC dünyasının fanboyu olamadım. Bu yüzden bu çizgi roman kodamanlarının ürünleri olan süper kahraman filmlerini de pek sevemedim. Daha doğrusu benim gözümde onlar hep popcorn filmler olarak kaldı. Wolwerine serisi için de genel düşüncelerim böyleydi ancak Logan filmi için farklı şeyler düşünüyorum.

Hugh’un son filmi sendromundan ben de mi ister istemez etkilendim ? Bilemiyorum ama diyeceğim şudur ki süper kahraman filmlerine gerçek insan duygularını biraz daha fazla ufaladıklarında işte böyle harika filmler çıkabiliyor. Süper kahramanların hayatlarında akan giden normal insan hikayelerinden ziyade onlara özel dakikalar ayırmak bu tür filmlerin bağlayıcılığını daha da kuvvetlendiriyor. Demek istediğim süper kahraman filminde 2 saat 15 dakika süper şeyler olmak zorunda değil. Hikayeyi güzelleştirecekse ben 10 dakika özel efekt görmeye de razıyım.

Logan’da bu durum biraz var. Biraz yol hikayesi, biraz süper kahraman bunalımı, biraz sosyalleşme , bir tutam aksiyon, bir bağ kötü adam… Böyle de oluyormuş yani.

İster finali yapıyorum deyin, ya da önceki serinin hiçbirini izlememiş olun. Farketmez. Logan her türlü kendini izleten bir film ve bunu yaparken de sizi belirli argümanları, belirli karakterleri bilmek zorunda bırakmıyor. Hazırbulunuşluk istemeyen son dönemdeki nadir çizgi roman uyarlamalarından biri olduğu aşikar.

Bu yüzden 2017 film tavsiyeleri listemize girmeye hak kazanmıştır. Kendilerini kutluyoruz.

Listedeki diğer film Kaptan Fantastik de vakit ayırmaya değer bir yapım.

Si yu.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı