Lions for Lambs/Arslanı Kuzulara (2007)

.

Ünlü oyuncu Robert Redford’un Amerika dış siyaseti üzerine ağır eleştiriler getirdiği film doğal olarak Amerika’da pek fazla bir yankı uyandırmadı.Ancak bu belgesel tadındaki film bizim de bildiğimiz şeylerden başka yeni birşeyler anlatmak şöyle dursun bölge siyasetinin parçası bir devlet olan Türkiye’nin adının dahi geçmemesi bende filmin yetersiz bir bilgi birikimiyle hazırlandığı izlenimini bıraktı.
.
Konusunu gerçek yaşamdan alan filmler de “şu şöyle değil aslında böyle ama bu da zaten film belgesel değil ki” ikilemi ve Deli Yürek’in girişindeki yazı tarzında anlatımı birçok film de var.Bana bu filmde de biraz bu dokunulmazlığın arkasına sığınılmışlık var gibi geldi.

.

Farklı pencerelerden geçmişten günümüze Amerika’nın dış politikasına yoğunlaşmış bir gazeteci,siyasi tutumundan taviz vermeyen bir senatör ve yapılanların içinde olmadan dışarıdan müdahalelerle sonuca gitmeye çalışan bir profesörün içsel sorgulamaları ve kişisel düşünceleri üzerine kurulan diyaloglar iki Amerikalı askerin Afganistan topraklarında düştüğü durumla destekleniyor.Ve ortaya ortalama bir eleştiri filmi çıkıyor.


Resmi Web Sitesi
IMDb Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Lions for Lambs/Arslanı Kuzulara (2007)

  1. Türkiye’nin bölgenin egemen gücü olduğunu düşünmeniz ne hoş. Türkiye’nin egemen güç oluşturabilecek bağımsızlığa sahip olduğunu düşünmek de… Filmle ilgili bir yazı için nispeten alakasız bir yorum oldu, bağışlayın, ama çok iyimsersiniz.

  2. @mantis

    Haklısın.Orada yanlış bir kelime kullanmışım.”Bölge siyasetinin bir parçası bir devlet” daha uygun olur.Hatta hemen değiştiriyorum.Eleştiriniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı