Lincoln (2012)

.

İç savaş, özgürlükler, muhalifler, kişisel problemler arasından dünya tarihine mâl olacak bir lider doğar.
Adı Abraham Lincoln olan bu lider ülkesinin geleceği adına alınacak kararların arifesinde büyük oğluyla arasını açmakta, karaktersiz insanlara göz yummakta ve yüzbinlerce Amerikalı’nın ölmesine sebep olmaktadır. Tüm bunlar olurken kişiliğinden defalarca ödün veren siyasetçinin tek amacı insan gibi yaşama hakkını tüm Amerikalı vatandaşlara aynı seviyede sunabilmektir.

.

Amerikan tarihininin en sevilen başkanlarından biri olan Lincoln’ün hem insani hem de siyasi yönüne ışık tutan film tam anlamıyla bir biyografik filmde olması gereken tüm meziyetleri izleyiciye sunuyor. Tarihsel gerçeklikten sapmadan efsaneleştirilmiş Lincoln’ün iç dünyasını ve kapalı kapılar ardından nasıl bir insan olduğuna sıklıkla vurgu yapan film bu anlamda Abraham Lincoln’ü canlandıran Daniel Day-Lewis ve yönetmen Steven Spielberg ile şimdiye kadar yapılmış en iyi Lincoln filmi olma özelliğini hak ediyor.

Daniel Day-Lewis ve Steven Spielberg’e üçüncü Oscar’larını kazandıran Lincoln filmi oldukça ağır işlense de tarihi ve biyografik filmleri seven sinefiller için bulunmaz bir nimet olmakla beraber tarihte iz bırakmış dünya liderlerini tanımak isteyenler için de görsel bir kaynak olma özelliği taşıyor.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.