Kategoriler
3D

Life of Pi/Pi’nin Yaşamı (2012)

.

Hem Hristiyan, hem Müslaman, hem de Musevi… O an gelene kadar geçen zaman içinde bile özel olduğunu hissettiren Pi’nin hayatta kalmak için inandıklarından çok daha fazlasına ihtiyacı olacak.
Yaşadığı muhit milyarlık Hindistan içinde bulunmaz bir yerdi. Türlü kültür etkileşiminin yanı sıra hayatı doyasıya yaşaması için tüm imkanlar elinin altındaydı. Delikanlılık çağına gelene kadar bir çocuğa göre hızlı yaşadı ve hızlı öğrendi herşeyi. Ailesinin Kanada’ya yerleşmesi kararı Pi için hayatının dönüm noktasıydı. Kanada yolculuğu onun ruhunda hem derin izler bırakacak hem de hiçbir insanın bir ömür boyu edinemeyeceği tecrübeleri kendisine yükleyecekti.

Oscar ödüllü yönetmen Ang Lee’nin yönettiği, Yann Martel’in romanından uyarlanan Pi’nin Yaşamı son yıllarda sinemaların görüp görebileceği en iyi filmlerden birisi olarak kayıtlarımıza geçsin. Hikayenin iki kanaldan akıcı bir şekilde yönetimi, hikayeyi örselemeden zenginleştiren görsel efektler ve hiç oyunculuk deneyimi olmamasına rağmen çok başarılı bir iş çıkaran Suraj Sharma filmin tabii ki de en çok dikkat çeken ayrıntıları. Mutlaka ki doğayla bütünleştirilen her filmde olduğu gibi filmdeki hayvanlar her ne kadar görsel efekt de olsalar yan karakterlerde hikayeyi besliyorlar. Özellikle mirketler bu anlamda başı çeken hayvanlardan sadece birisi.

.

Filmin 3 boyutlu tarafıyla ilgili aklımızda kalanları dökelim. Son yıllarda çoğu 3 boyutlu film sadece gişe geliri hesaplanarak 3D olarak vizyona sokuluyor ve bu durum da sinema seyircisini bu popüler akımdan soğutuyor. Pi’nin Yaşamı bu anlamda 3D küskünlerini salonlara tekrar taşıyabilecek kapasitede. Heyecan verici birçok sahnede 3D kullanımı filmin derinliğini iliklerimize kadar hissettiriyor. Sinefillerin ortak görüşü ise en son Avatar’ı izlerken aynı hissiyatı yakaladıkları yönünde. Bende kaşarlanmış bir izleyici olarak beni şaşırtacak yada ürkütecek pek çok şeye şahit olmuşluğun duyarsızlığı vardır. Ancak kaplan sağ omzumun üstünden botun ön tarafına sıçradığında beni hala tırsabileceğim anların varlığına inandırdı.

Pi’nin Yaşamı IMDB Top 250’ye de hızlı bir giriş yaptı. Hala vizyondayken 3D olarak sinemada görmekte fayda var. Biz de şimdilik çok zengin olmasa da 3D film tavsiyeleri listemizin en başına Life of Pi’yi koyalım.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir