Le Scaphandre Et Le Papillon/Kelebek ve Dalgıç (2007)

.

Sadece gözünüzü kırparak (gerçek anlamıyla) bir kitap yazabileceğinizi söyleseniz herkes aklınızdan şüphe eder.Ama insanoğlu en zor durumlarda bile söz konusu hayatları olunca beklenmedik sürprizler yapabiliyor.

.

Jean-Do ünlü bir moda dergisinin baş editörüyken dalgıçlık merakının kurbanı olur.Vurgun yer ve tüm vücudu felç olur.Çalışan tek sol gözüdür ve o sol gözüyle kalan hayatı boyunca dünyaya farklı bir gözle bakmaya ve tüm yaşanmışlıkları kitaba aktarmaya başlar.

.

Yönetmenin uzun bir süre Jean-Do’nün sol gözünden yaptığı çekimler filme sarılmamıza,zaman zaman da Jean-Do gibi hissetmemizi sağladı.Hatta yapım aşaması fotoğraflarında onu bir tekerlekli sandalyede elinde kamerayla görmek hoş bir görüntüydü.
Sağlıklıyken yapamadığı ve yaptığı herşeyi bir günah çıkarma olarak kitaba döken Jean-Do,hayatın kıymetini ve her yaşanılan anın tadını çıkarmamız gerektiğini fazlasıyla hissettirdi.
Çok ayrı noktaları olsa da filme Mar Adentro‘nun daha olumlu,daha dışa dönük ve zaman zaman mizah yüklü olan versiyonu da diyebiliriz.Filmin Mar Adentro’dan kesinlikle ayrılan tek noktası da tümüyle gerçek olması…Bu yıl 4 dalda Oscar’a aday olmuş bu filmi mutlaka izleyin !

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Le Scaphandre Et Le Papillon/Kelebek ve Dalgıç (2007)

  1. Çok iyi filmdi. Jean’ın gözünden anlatılan bütün sahneler harikaydı. Aynı zamanda, “Görüntü yönetmeni ne iş yapar?” sorusunun cevabıydı. Yıllardır Steven Spielberg ile çalışan Janusz Kaminski’nin görüntüleri harikaydı. Müzikler çok hoştu. Kimi sahneler klip tadındaydı. Etkileyici bir filmdi.

  2. filmden çıktıktan sonra ilk düşündüğüm; fransız kadınlarının güzelliği oldu. evet film hasta bir insanın gözünden anlatılıyor ancak dram yönü ağır basan bir yapısı yok. renkler, görsellik başarılı.

  3. Evet evet. Özellikle o alfabeyi öğreten terapist yok mu? Allah’ım böyle bir güzellik, böyle bir gülüş, böyle ne bileyim içten bakışlar, saçlarını toplamalar falan 🙂 Alfabeyi öğreten terapistin jpeg formatındaki resimlerini bana aktarana bu sıcak yaz aylarında dondurma ısmarlayacağımı belirtmek isterim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı