L’Instinct De Mort/Ölümcül İçgüdü (2008)

.

Fransızların bir numaralı halk düşmanı ve son ünlü gangsteri olan Jacques Mesrine’nin otobiyografisinden yola çıkılıp senaryolaştırılan ve iki ayrı bölüm halinde hazırlanan filmlerin ilki olan L’Instinct De Mort,Fransızların nefretini doğrular nitelikte bir yapım olmuş.

.

Cezayir’deki askerlik görevini tamamlayıp Fransa’ya geri dönen Jacques bir süre orada hem içinde bulunduğu hem de şahit olduğu şeylerin etkisinden kurtulamayacaktır.Kılıbık babasının demir-çelik fabrikasında ayarladığı işe dudak büken Jacques arkadaşı Paul’un yardımıyla kirli işlere başlar.Kıvrak zekası ve bitirimliğiyle birçok işin üstesinden gelen Jacques kısa süre sonra büyük patron Guido (Gerard Depardieu) ile tanışır.
Guido ile tanışması daha rahat hareket etmesini dolayısıyla daha çok suç işlemesini sağlar.Daha çok suç işlemesi de Paris’ten daha çok uzaklaşması demektir.Her işlediği suçtan sonra firari hayatı yaşamakta,bahaneyle tüm Dünya’yı da gezmektedir.Ancak her zaman paçayı yırtacak kadar şanslı değildir.

.

İki bölüm halinde hazırlanan filmin ilk bölümünde Jacques’ı daha yakından tanıma şansına sahibiz.Ailesiyle olan durumunu,kadınlara karşı olan tutumunu ve sosyal ilişkilerini izliyoruz.Bunların sonucunda yavaş yavaş eylemlerine geçtiğini görüyoruz.Bence çevresiyle yaşadığı tüm bu ilişkiler efsanevi Jacques Mesrine’nin doğmasına neden olmuş.Yaptıklarının savunulacak bir tarafı olmasa da yaşadığı şeylere karşı bir nevi tepkimeye girmiş bir adamın hikayesi bu aslında.Bunu bize kolaylıkla aksettiren Vincent Cassel’ın da bu işte payı büyük.Yan roller genelde etkisiz ama zaten Jacques her yeni macerasında yeni bir yan rol türetiyor.Bunların içinde en akılda kalanı da Guido rolüyle her Fransız filminde kıyıdan köşeden de olsa hortlayan Gerard Depardieu’ya ait.
Devam filmi olması sebebiyle vurucu bir sonu yok.Aslında bu açıdan da biraz dizi tadı da vermiş film ama her halükarda mutlaka izlenmesi gereken bir film diye düşünüyorum.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı