L’Ennemi Public N°1/Ölümcül İçgüdü 2

.

İlk filmde Mesrine’in nasıl biri olduğunu çözümledikten sonra ikinci filmde olanlar beni şaşırtmadı.Ancak beni şaşırtan Mesrine’in adaleti ve devletin kurumlarını defalarca küçük duruma düşürmesi sebebiyle 1 Numaralı Halk Düşmanı ilan edilmesiydi.


.

Eminim her ülkede bundan daha fazlasını yapan vardır ama kendinizi Mesrine gibi medyanın diline düşürürseniz o zaman gereksiz yere dikkatleri üzerinize çekersiniz.Eğer Mesrine medyatik olmayı bu kadar sevmeseydi hem hayatta kalırdı hem de özgür olurdu.
Serinin bu filminde ilk filmine oranla daha dikkatsiz ve aşırı gözü kara bir Mesrine izliyoruz.İki kere firar girişiminden başarılı ayrılması ülkenin yetkili kurumlarının tümünü sadece onun için seferberlik durumuna itti.İlk zamanlarından daha meşhur bir halde olması onu politik birşeyler denemeye zorladı ancak politikanın olmazsa olmazı sükutluk hali Mesrine de gram yoktu.İşte bu durum Mesrine’in sonunu hazırladı.

.

Esasında başyapıt bile olabilecek potansiyele sahip Mesrine’in hayatı konu eden filmler birçok biyografik filmin ortak problemlerinden biri olan sonu belli sendromuyla sekteye uğruyor.Filme başlarken ana karakterin filmin sonunda öleceğini bilmek gerçekten izleyici adına nahoş bir durum.Kurgunun değişken olması da bu durumu kurtarmaya yetmiyor.Neticede iki filmin sonunda filmin bende bıraktığı sadece Mesrine denilen bir psikopatın hayatını belgesel tadında çözümlemem.Senaryoyu yazan insan biraz daha olaylardan bağımsız olsaydı eminim çok daha etkileyici şeyler çıkardı ama herhalde yönetmenin istediği de bilmeyenlerin sadece Mesrine’i tanımalarıydı.Yönetmen aksi bir durum Mesrine sempatizanlığına kaçar diye düşünmüş de olabilir.
İlk filmdeki dikkat çekici yan rol Gerard Depardieu’ye aitti.İkinci filmde ise Mesrine’e (Vincent Cassel) uzun bir süre Kelebek ve Dalgıç filmindeki başrolüyle dikkat çeken Mathieu Amalric eşlik ediyor.İzlenmesi gereken bir film ancak bu kadar büyük bir prodüksiyona daha iyisi yakışırmış demeden de geçemiyorum.

Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı